niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

spot_img

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie unijnych  dopłat wypłacanych przez Agencję.

Wypalanie niszczy glebę 

ARiMR przypomina, że wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Wręcz przeciwnie, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Jak zauważają specjaliści, po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat na to by powrócić do stanu sprzed wypalania.

Wypalanie ma też bardzo zły skutek dla całego lokalnego ekosystemu. Zniszczona zostaje warstwa życiodajnej i cennej próchnicy. Giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa też często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, Nierzadko życie tracą także ludzie. Jako przykład możliwej skali zniszczeń ARiMR przywołuje ubiegłoroczny pożar terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego. 

Grzywna, areszt lub 10 lat

Zakaz wypalania traw ujęty został w Ustawie o ochronie przyrody i w Ustawie o lasach. Natomiast  Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość wynosić może od 5 tys. do 20 tys. zł. 
Mało tego, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo dojdzie do zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji za wypalanie grożą również dotkliwe kary, które nakładać może ARiMR. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane płatności o 3 proc. A w zależności od stopnia winy, może to być też kara w widełkach: od 1 proc. do 5 proc. 

Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla osób, które  świadomie wypalają grunty rolne. One to muszą liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie traw.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x