środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Amerykanie darzą zaufaniem rolników

spot_img

Sondaże przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że rolnicy stanowią grupę zaufania wśród Amerykanów. Nie tylko im ufają ale także cenią ich wkład w gospodarkę. Do ankiety zaproszono 2200 dorosłych osób, ponad połowa (58%) oceniła działania rolników pozytywnie a dziewięć na dziesięć osób zadeklarowała że ufa rolnikom (88%). Wyniki okazały się zaskoczeniem ponieważ wzrost zaufania był wyższy o 4% w porównaniu do podobnego sondażu z czerwca 2020, kiedy to pojawiły się ograniczenia logistyczne w transporcie żywności. Mimo perturbacji Amerykanie nie winili rolników, ponieważ wiedzieli, że są to sytuacje od nich niezależne.

Według opinii publicznej koszty ponoszone przez dostosowywanie procesów rolniczych do nowych warunków klimatycznych nie powinny leżeć tylko na barkach rolników. Amerykanie zgadzają się, że takie zmiany wymagają wsparcia od strony rządu. A jakie mają na to pomysły? 

  • 70% dorosłych twierdzi, że skuteczne byłyby zachęty rządowe dla rolników do przyjęcia dodatkowych zrównoważonych praktyk rolniczych. 
  • Ponad trzy czwarte dorosłych uważa, że ​​rząd powinien finansować badania naukowe (76%) 
  • 78 % twierdzi, że rząd powinien także ulepszać infrastrukturę, aby wspierać rolnictwo 
  • 62% twierdzi, że korporacje powinny rekompensować rolnikom dodatkowe koszty wdrażania praktyk środowiskowych, aby pomóc osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.

Również rolnictwo zrównoważone nie umknęło uwadze. Cieszy się ono wyjątkowym zainteresowaniem,  84% mieszkańców uważa zrównoważone rolnictwo za ważny lub bardzo ważny trend.  Rolnicy w USA do tej chwili przeznaczyli 140 mln. akrów ziemi pod uprawy w specjalnych programach ochronnych, z dwoili produkcję energii odnawialnej i potroili ilość produkowanej żywności przez ostatnie 70 lat. 

 Brzmi jak sielanka. Tymczasem w Polsce rolnicy muszą walczyć o dobre imię niemal każdego dnia. Konflikt między “miastowymi” a mieszkańcami mniejszych miejscowości zajmujących się gospodarstwami rolnymi z każdym rokiem narasta. Przyczyną tego jest brak edukacji na temat podstawowej gałęzi gospodarki- rolnictwa. Kluczowe w kształtowaniu światopoglądu okazuje się nauczanie od najmłodszych lat, dzięki czemu każdy młody człowiek jak i ten dorosły miałby szansę poznać produkcję rolniczą od podstaw. Na razie daleko nam do wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia, jednak problemy związane z ograniczeniami w kanale HoReCa zwróciły uwagę na istotę lokalnej produkcji i wzbudziły empatię wśród nielicznego grona konsumentów dla gospodarzy, którzy dostarczają nam żywność przez cały rok. Przed nami jeszcze daleka droga aby polski rolnik stał się grupą zaufania wśród mieszkańców kraju nad Wisłą, niemniej jednak szansę z każdym dniem wzrastają.

Maria Chmal 
źródło:https://www.agdaily.com/news/poll-americans-unwavering-trust-farmers/

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x