Co znajdziesz w artykule?
W dniach 8-9 lutego w Lublinie odbyła się XVII edycja Targów Rolniczych Agro-Park. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą ponad 120 wystawców. Nie zabrakło premier najnowszych ciągników i maszyn towarzyszących oraz środków do produkcji rolnej.
Każde targi to doskonałą okazja na prezentację najnowszych ciągników i maszyn towarzyszących. Swoją premierę na stoisku firmy Roltex miała nowa seria ciągników Claas Axos 3. Jest ona pozycjonowana pomiędzy serią Arion 400 i Axos 200, a tak naprawdę jest następcą dobrze znanej wcześniej serii Axos 300. W skład nowej serii wchodzą cztery modele Axos 3.95, 3.105, 3.110 i 3.120 o mocach odpowiednio 92, 103, 112 i 120 KM. Do napędu zastosowano 4-cylindrowy silnik FPT (Fiat Powertrain), który spełnia normy emisji spalin Stage V. Jego pojemność skokowa to 3,6 l. Operator ma do dyspozycji dwie pamięci obrotów silnika. Zbiornik paliwa jest o pojemności 160 l, a na płyn AdBlue 10 l. Producent w nowej serii ciągników Axos 3 wydłużył okresy między przeglądami do 600 godzin pracy.
Przekładnie do wyboru
W układzie przeniesienia napędu z firmy Carraro dostępne są trzy typy przekładni. Najprostsza to 12/12 z mechanicznym rewersem. Oferuje ona 6 biegów i dwa zakresy. Kolejna 24/12 ma zastosowany rewers sterowany elektronicznie i jeden półbieg zmieniany pod obciążeniem. Do wyboru jest jeszcze przekładnia 36/18, która oferuje trzy zakresy i półbieg zmieniany pod obciążeniem oraz rewers sterowany elektronicznie. Trzeci zakres załącza biegi pełzające, gdzie prędkość jazdy zaczyna się od 150 m/h. Przy zmianie biegów przydaje się przycisk wysprzęglika w dźwigni, co znacznie zwiększa komfort pracy i eliminuje korzystanie z pedału sprzęgła.
Dwa ostatnie typy przekładni opcjonalnie oferują funkcję Smart Stop, która pozwala zatrzymać ciągnik po wciśnięciu pedału hamulca i nim ruszyć po jego puszczeniu. Jest to bardzo przydatna funkcja przy pracy z ładowaczem czołowym lub prasą zwijającą. Oprócz tego dwa ostatnie rodzaje przekładni wyposażone są w elektryczną blokadę postojową, którą aktywuje się dźwignią Revershift. Warto zaznaczyć, że maksymalna prędkość jazdy 40 km/h jest osiągana przy 1750 obr./min wału korbowego. Operator ma do dyspozycji 11 biegów w zakresie od 5 do 15 km/h.
Nowa seria ciągników Claas Axos 3 sprawdzi się zarówno w pracach polowych jak i w budynkach inwentarskich, a to za sprawą możliwości zamówienia ciągnika z kołami o średnicy opasana 30 cali, gdzie wysokość ciągnika to 2,5 m. Z takim parametrem będzie można swobodnie pracować w starszej generacji budynkach inwentarskich. Z kolei konfigurując ciągnik z myślą o pracach polowych będzie można na tylnej osi zamontować koła o średnicy opasania 38 cali. Tylny TUZ ma udźwig 5,3 t z kolei opcjonalny przedni TUZ ma udźwig 3,2 t. W opcji jest również przedni WOM pracujący z prędkością 1000 obr./min. Producent oferuje również możliwość wyposażenia ciągników Axos 3 w fabryczny ładowacz czołowy z hydraulicznym lub mechanicznym poziomowaniem.
Do jego sterowania można zamówić dżojstik E-PILOT S. Dla zwiększenia wydajności prac załadunkowych można zamówić układ hydrauliczny o przepływie 90 l/min. Przy konfiguracji warto również zwrócić uwagę na system dynamicznego kierowania, po jego aktywowaniu mamy o połowę mniej obrotów kierownicą ze skrajnych położeń kół. Ta funkcja przyda się z pewnością przy pracy z ładowaczem czołowym i na uwrociach w pracach polowych. Operator pracuje w komfortowej kabinie, w której można otwierać do przodu drzwi o kąt 180 stopni. Dodatkowo jest blokada, która pozwala na pracę przy otwartych drzwiach. Otwierana jest również przednia szyba i okno dachowe.
Duże maszyny
Zwiedzający mieli okazję obejrzeć strefę dużych ciągników różnych marek. Wystawiono tam m.in. największy ciągnik Claas Xerion 12.650, Axion 830, Fendt 1167 Vario MT, New Holland T7. 340 HD oraz John Deere 8RX 410. Z dużych maszyn przed halami wystawowymi był prezentowany kombajn Fendt Ideal 9 T oraz kombajn do zbioru buraków cukrowych Vervaet Q616.
Jest to sprzęt Holenderskiej produkcji. Maszyna była z firmy usługowej Marek Klajn z Chełma w woj. Lubelskim. Została on wyprodukowana w 2019 roku. Drugi taki kombajn pracuje w okolicach Wrocławia. Producent zastosował w tym kombajnie kilka ciekawych rozwiązań, które pozwalają na lepszy zbiór buraków, które czasami trzeba zbierać w niesprzyjających warunkach. Z przodu pracuje tradycyjny ogławiacz liści, dalej sekcja noży ścinających główki i wyorywacz lemieszowy, pracujący na mimośrodzie.
Separacja na gwiazdach
Wykopane buraki trafiają na dwie gwiazdy czyszczące. W innych markach kombajnów do zbioru buraków cukrowych są stosowane poprzecznie wały. Pracując na ciężkich glebach, a już w szczególności po opadach deszczu bardzo często zdarza się, że lemiesze wyorywują nie tylko buraki, ale również bardzo zwięzłą glebę w kształcie klina. Niestety na wałkowych systemach separujących przy małej obsadzie buraków i ciężkich warunkach polowych bardzo często zdarza się, że wyorane bryły się nie rozsypują.
Tocząc się dalej tworzą się ogromne bryły o masie 5 i więcej kilogramów, które trafiają na taśmę sitową, dalej na gwiazdy czyszczące i do zbiornika. Niestety doczyszczarka na pryzmie takiej bryły nie jest w stanie rozkruszyć trafia to na naczepę auta i jedzie do cukrowni. Tam są pobierane próby na zanieczyszczenia i wystarczy, że urządzenie do jej wykonywania trafi na taką bryłę gleby to mamy zanieczyszczenia na poziomie nawet 35-40%. Są to ogromne straty, które postanowili wyeliminować holenderscy konstruktorzy. zastosowali zamiast sekcji wałków gwiazdy czyszczące, które obracają się w prawą stronę.
Nawet, gdy będzie trzeba zbierać buraki w bardzo trudnych warunkach to wycinanie kliny gleby będą od razu podcinane od spodu gwiazdą czyszczącą tym samym eliminując duże bryły. Dodatkowo można ustawić sobie szczelinę pomiędzy gwiazdą a koszem sitowym. Jak mamy ładny i duży burak to można szczelinę zwiększyć by maksymalnie na pierwszych gwiazdach odseparować buraka od gleby.
Warto również dodać, że przy zbiorze zachwaszczonych plantacji w ok. 80% wylecą one przez szczelinę pomiędzy gwiazdą a koszem sitowym. Mamy wtedy dużo bardziej czyste i dobrze zebrane buraki cukrowe. Trafiają one do zbiornika o ładowności 16 t, jego wyładunek trwa 50 sekund. Kombajn jest napędzany silnikiem firmy DAF o mocy 390 kW/530 KM. Zbiorni na olej napędowy jest o pojemności 990 l.
Nagrodzeni w Lublinie
Tradycją Targów Agro-Park jest przyznawanie i wręczanie nagród w konkursach targowych. Podczas ostatniej edycji Komisja Konkursowa w składzie prof. dr hab. Małgorzata Haliniarz, prof. dr hab. Eugeniusz R. Grela i prof. dr hab.
Wojciech Tanaś przyznali w kategorii Maszyny Uprawowe Produkt Roku Targów Rolniczych Agro-Park dla firmy ROL-EX Quality Farming za kultywator bezorkowy KBO 300. W kategorii Maszyny dla Hodowli Produkt Roku Targów Rolniczych Agro-Park otrzymała firma Thye Lokenberg-Polska za podłogę rusztową dla bydła typu RF. W kategorii nasiona, chemia rolnicza narzędzia i usługi dla rolnictwa otrzymała firma Metria za zbiornik na olej napędowy Eco Fuel Tank 1500 l.
Z kolei w kategorii Rolnictwo 4.0 nagrodzono firmę Rolkoma za robota autonomicznego Orio, którego producentem jest firma Naio Technologies. W kategorii innowacje komisja konkursowa przyznała wyróżnienie oraz nagrodę główną dla firmy Omat za mulczera bocznego poziomego Nextra. Główna nagroda w kategorii Innowacje przypadła dla firmy Sipma S.A. za rozsiewacz nawozów mineralnych Sipma RN 1600 Optimus.
W kategorii Sadownictwo nagrodzono firmę VMA Poland KK za opryskiwacz Cobra KK. Na wyróżnienie za formę Promocji Targowej zasłużyli ex aequo firmę Rolex i firmę Winkler. Na zakończenie uhonorowano również firmy, które w tym roku obchodzą wyjątkowe jubileusze. Hodowla Roślin Strzelce obchodzi jubileusz 80-lecia, Fino – 35 lat, Osadkowski – 35 lat, Sipma – 35 lat, Ditta-Seria – 30 lat, Henryk Batyra Maszyny Rolnicze – 30 lat, Agrotex Centrum Rolniczo-Techniczne – 20 lat, Vantage Polska 20 lat, Firma Grupa Eden właściciel marki kamery4U.pl – 15 lat, Gomar Marcin Włodarczyk – 15 lat, Skavska Hale – 10 lat i Wanicki Agro – 10 lat.