piątek, 13 września, 2024
spot_img

Agregaty Grizli w połączeniu z czołowym zbiornikiem: skuteczniejszy siew pasowy

Siew w uprawie pasowej z wykorzystaniem zawieszanych agregatów Grizli z firmy FHU Kudła Edyta może się teraz odbywać w połączeniu z czołowym zbiornikiem.

Na początku w ofercie były i są nadal maszyny zawieszane, ale wiosną dołączyła linia sprzętu półzawieszanego. Obecnie oferowana jest kolejna wersja z czołowym zbiornikiem FT Front Tank. Jego pojemność wynosi od 1100 do 1800 litrów, z możliwością powiększania tego zakresu pojemności co 100 litrów poprzez zastosowanie wyższego kołnierza wokół zbiornika. Reszta zbiornika pozostaje taka sama jak w maszynach dotychczas oferowanych.

Czołowy zbiornik FT – z jednym lub dwoma aparatami

Czołowy zbiornik FT będzie oferowany z jednym lub dwoma aparatami wysiewającymi. Zamysł konstruktora jest taki, by czołowy zbiornik wykorzystać do przeładowywania ziarna czy nawozu do tylnego zbiornika. W przypadku siewu rzepaku można np. wsypać 200–300 kg nasion, natomiast zbiornik na nawóz w maszynie ma 1000 litrów.

Dla zwiększenia pojemności można na przednim TUZ ciągnika zawiesić czołowy zbiornik o pojemności 1800 litrów, co pozwala zamiast balastu na przedniej osi mieć dodatkowy zapas nawozu. W ten sposób dysponujemy łącznie 2800 litrów nawozu. Przy dawce około 150 kg/ha można bez przerwy i bez wysiadania z ciągnika zasiać blisko 20 hektarów pola. Rośnie wtedy wydajność pracy, co przy wąskich oknach pogodowych jest kluczowe.

Zamiast wozić balast o podobnej masie, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Napęd aparatu wysiewającego jest sterowany elektrycznie, z możliwością zmiany dawki.

Czołowy zbiornik FT z pojedynczym aparatem wysiewającym kosztuje 47 tys. zł netto. Sprzęt waży ok. 400 kg. Fot. firmowe

Dzielony zbiornik

Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość podzielenia czołowego zbiornika na pół. Wtedy mamy 900 litrów na nawóz i 900 litrów na ziarno. Natomiast przy siewie kukurydzy czołowy zbiornik można wykorzystać do dodatkowego nawozu, ponieważ dwa różne gatunki są wysiewane za redlicą z maszyny Grizli na tylnym TUZ ciągnika, a oprócz tego można dozować mikrogranulat.

Dla jeszcze bardziej wymagających użytkowników można podzielić przedni zbiornik na dwie części i wykorzystać go na kolejny rodzaj nawozu. Dzięki temu rozwiązaniu maszyna może dozować pięć różnych nawozów przy siewie kukurydzy czy buraka.

Czołowy zbiornik ma pełne oświetlenie oraz kamery ułatwiające wyjazd z pola na drogę publiczną. Opcjonalnie będą oferowane obciążniki walizkowe dla ciągników, które potrzebują większego dociążenia. W planach jest również zbudowanie maszyn o większych szerokościach roboczych oraz z dodatkową możliwością dozowania płynnych nawozów.

spot_imgspot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x