Siew w uprawie pasowej z wykorzystaniem zawieszanych agregatów Grizli z firmy FHU Kudła Edyta może się teraz odbywać w połączeniu z czołowym zbiornikiem.
Na początku w ofercie były i są nadal maszyny zawieszane, ale wiosną dołączyła linia sprzętu półzawieszanego. Obecnie oferowana jest kolejna wersja z czołowym zbiornikiem FT Front Tank. Jego pojemność wynosi od 1100 do 1800 litrów, z możliwością powiększania tego zakresu pojemności co 100 litrów poprzez zastosowanie wyższego kołnierza wokół zbiornika. Reszta zbiornika pozostaje taka sama jak w maszynach dotychczas oferowanych.
Czołowy zbiornik FT – z jednym lub dwoma aparatami
Czołowy zbiornik FT będzie oferowany z jednym lub dwoma aparatami wysiewającymi. Zamysł konstruktora jest taki, by czołowy zbiornik wykorzystać do przeładowywania ziarna czy nawozu do tylnego zbiornika. W przypadku siewu rzepaku można np. wsypać 200–300 kg nasion, natomiast zbiornik na nawóz w maszynie ma 1000 litrów.
Dla zwiększenia pojemności można na przednim TUZ ciągnika zawiesić czołowy zbiornik o pojemności 1800 litrów, co pozwala zamiast balastu na przedniej osi mieć dodatkowy zapas nawozu. W ten sposób dysponujemy łącznie 2800 litrów nawozu. Przy dawce około 150 kg/ha można bez przerwy i bez wysiadania z ciągnika zasiać blisko 20 hektarów pola. Rośnie wtedy wydajność pracy, co przy wąskich oknach pogodowych jest kluczowe.
Zamiast wozić balast o podobnej masie, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Napęd aparatu wysiewającego jest sterowany elektrycznie, z możliwością zmiany dawki.
Dzielony zbiornik
Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość podzielenia czołowego zbiornika na pół. Wtedy mamy 900 litrów na nawóz i 900 litrów na ziarno. Natomiast przy siewie kukurydzy czołowy zbiornik można wykorzystać do dodatkowego nawozu, ponieważ dwa różne gatunki są wysiewane za redlicą z maszyny Grizli na tylnym TUZ ciągnika, a oprócz tego można dozować mikrogranulat.
Dla jeszcze bardziej wymagających użytkowników można podzielić przedni zbiornik na dwie części i wykorzystać go na kolejny rodzaj nawozu. Dzięki temu rozwiązaniu maszyna może dozować pięć różnych nawozów przy siewie kukurydzy czy buraka.
Czołowy zbiornik ma pełne oświetlenie oraz kamery ułatwiające wyjazd z pola na drogę publiczną. Opcjonalnie będą oferowane obciążniki walizkowe dla ciągników, które potrzebują większego dociążenia. W planach jest również zbudowanie maszyn o większych szerokościach roboczych oraz z dodatkową możliwością dozowania płynnych nawozów.