W kontekście zagrożeń związanych z chorobami zwierząt hodowlanych, a szczególnie z afrykańskim pomorem świń (ASF), prowadzone są obecnie prace nad organizacją skutecznego przebiegu granic stref ochronnych na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej. W powyższym kontekście, rozważane są dwie najważniejsze opcje: wyznaczanie granic stref ochronnych w oparciu o istniejący podział administracyjny (np. na województwa), albo z uwzględnieniem naturalnych uwarunkowań i fizycznych barier terenowych.
Za drugą koncepcją opowiada się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, który jest zdania, że przeszkody w postaci: rzek, autostrad czy dróg szybkiego ruchu, stanowić będą istotne wsparcie dla działań związanych z ograniczaniem zasięgu ognisk chorób zwierzęcych
Zdanie to, Minister Jan Krzysztof Ardanowski, wyraził podczas rozmowy z Komisarzem Unii Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Vytenisem Andriukajtisem. Minister Ardanowski przekazał także Wysokiemu Komisarzowi informacje na temat podejmowanych przez Polskę działań w walce z afrykańskim pomorem świń.
Przy okazji, podjęto też kwestie: profilaktyki i edukacji społeczeństwa oraz depopulacji dzików w strefach zapowietrzonych i ochronnych
W najbliższym czasie, w trybie roboczym, eksperci z polskiej Inspekcji Weterynaryjnej oraz z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej, przeanalizują sytuację i podejmą odpowiednie decyzje.
Dodajmy, że ASF jest chorobą dotykającą coraz większej liczby krajów europejskich i azjatyckich. Problem jest więc bardzo poważny.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródlo: www.gov.pl
Foto: Pixabay