Co znajdziesz w artykule?
W kolejną fazę weszły prace nad rządowym projektem Ustawy o działach administracji rządowej. Przyjęty właśnie przez Radę Ministrów RP projekt zakłada m.in. wyodrębnienie następujących działów: Leśnictwo i Łowiectwo, Geologia oraz Centrum Administracyjne Rządu.
Wzmocnienie pozycji Premiera?
Zgodnie z prawną definicją wyodrębnione działy administracji rządowej mają umożliwiać Premierowi elastyczne kształtowanie liczby i kompetencji członków Rady Ministrów, a co za tym idzie, w efekcie mają służyć wzmocnieniu pozycji premiera w rządzie. Ograniczeniem jest tylko ustawowy wymóg, by działami: budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe kierował ten sam minister.
Co dalej z Leśnictwem i Łowiectwem?
Natomiast w przypadku wyodrębnienia Działu: Leśnictwo i Łowiectwo, tego rodzaju ruch może być elementem przygotowań do podporządkowania niniejszego działu innemu ministerstwu, np. Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
A to jak pamiętamy, było jednym z głównych powodów weta Prezydenta RP Andrzeja Dudy wobec wcześniejszego projektu nowelizacji ustawy. Prezydent jest bowiem zdania, że Leśnictwo i Łowiectwo winno być składową Ministerstwa Środowiska. Przypomnijmy też, że w ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego i specjalistów ds. leśnictwa i łowiectwa. Strony deklarowały wówczas wolę dialogu. Póki co, projekt Ustawy o działach administracji rządowej w nowej postaci trafił do Sejmu RP.
Kompetencje nowego działu
Na chwilę obecną projekt nowelizacji ustawy zakłada, że: Dział Leśnictwo i Łowiectwo ma się zajmować takimi kompetencjami jak: zachowanie, ochrona i powiększanie zasobów leśnych, gospodarka leśna, nasiennictwo w zakresie leśnego materiału rozmnożeniowego, ochrona lasów i gruntów leśnych, łowiectwo. Natomiast minister właściwy do spraw leśnictwa i łowiectwa sprawowałby nadzór nad działalnością Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, Instytutem Badawczym Leśnictwa oraz działalnością Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie.
Źródło: Kancelaria Sejmu RP
Foto: Pixabay