środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

6 ha jęczmienia poszło z dymem

spot_img

Ostatnie tygodnie nie sprzyjają żniwom. Nawalne deszcze, grad, susze, pożary i podtopienia występują na terenie niemal całego kraju stawiając ogromne zagrożenia. Do dramatycznej sytuacji doszło 15.07.2021 roku w województwie lubelskim gdzie doszło do zajęcia się ogniem zboża. Jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie na miejsce zdarzenia od razu wysłano zastępy straży i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

„ Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów wody w obronie zboża nieobjętego pożarem, oraz 4 prądów wody w natarciu na palące się zboże. Działania te doprowadziły do opanowania rozprzestrzeniania się pożaru, a następnie ugaszenia pożaru.”

Podczas akcji przyłączył się ciągnik rolniczy z agregatem ścierniskowym, który wspomógł działania straży pożarnej, dokonując oborania pola, czyli wykonania pasa ochronnego. W działaniach brało udział 5 zastępów z JRG Włodawa oraz 4 zastępy z OSP, łącznie 34 ratowników. Początkowo po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że pali się zboże na powierzchni ok. 4 ha natomiast w ocenie końcowej stwierdzono, że zniszczenie objęło aż 6 ha. Straty oszacowano na ok. 35 tys. złotych. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru była awaria sprężarki klimatyzacji w kombajnie zbożowym.

Rolniku, uważaj na siebie!

Praca rolnika nigdy nie była łatwa, jednak okres żniw jest szczególnie niebezpieczny. Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu dni odnotowano paręnaście zgłoszeń zajęcia się ogniem zboża, jak chociażby wczoraj (19 lipca) gdzie doszło do zapłonu około 35 ha zboża w okolicy Słupska. W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast skierować się w bezpieczne miejsce oraz zadzwonić pod numer alarmowy 998 lub 112, podając szczegóły zgłoszenia. Zgłaszając pożar, warto poinformować dyspozytora o jego skali i w związku z tym – zagrożeniu, jakie niesie dla życia i zdrowia znajdujących się w pobliżu ludzi.

Źródło: strazwlodawa.pl
Zdj:strazwlodawa.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x