Co znajdziesz w artykule?
Będzie wsparcie dla producentów rolnych, których gospodarstwa doznały znaczących szkód w owocujących uprawach drzew owocowych w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu w roku 2023. Od kiedy można składać wnioski i na jak wysoką pomoc można liczyć.
Wysokość pomocy
Zgodnie z ogłoszonym programem, producenci rolni, którzy spełniają kryteria, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 5000 zł na każdy hektar powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, na którym wystąpiły szkody wynoszące co najmniej 70% skutek przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu w 2023 roku.
Wartość pomocy oblicza się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika w jego wniosku powierzchni upraw dotkniętych szkodami oraz stawki pomocy. Jednak wartość pomocy na jedno gospodarstwo nie może przekroczyć równowartości w złotych 15 tysięcy euro.
Jak udzielane będzie wsparcie?
Wsparcie będzie udzielane na zasadach:
- Pomoc de minimis: Otrzymają ją producenci rolni, których szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.
- Pomoc poza formułą de minimis: Przyznana zostanie rolnikom, których szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.
Gdzie i kiedy można złożyć wniosek?
Nabór będzie trwał od 5.10.2023 r. do dnia 20.10.2023.
Aby ubiegać się o pomoc, producenci rolni muszą złożyć wnioski do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Formularz wniosku będzie dostępny na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ważne informacje
Istotną kwestią jest fakt, że kwota pomocy zostanie pomniejszona o 50% dla rolników, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk) w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.
źródło: MRIRW