czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

40 milionów zł, a może więcej? Szykują się zmiany w KGW

spot_img

Rząd oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi działalności i statusu Kół Gospodyń Wiejskich. Koncepcje te zebrano w projekcie Ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm i Senat, zmienią się również przepisy określające przekazywanie pomocy finansowej dla KGW. Coroczna pula środków do pozyskania w ramach naborów wniosków na dofinansowanie działalności kół wynosić ma łącznie ok. 40 mln zł. Rząd rozważa też zwiększenie finansowania programu w kolejnych etapach.

Co się zmieni?

Kompetencje dotyczące pomocy udzielanej KGW na realizację swoich zadań zostały przeniesione od ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, do Ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

W planie są też zmiany dotyczące podejmowania rozstrzygnięć nt. wpisu kół gospodyń wiejskich do rejestru oraz przyznawania pomocy finansowej. Decyzje o wpisie do rejestru danego koła oraz decyzje dotyczące przyznania pomocy wydawać będzie właściwy kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Doprecyzowano też przepisy dotyczące reprezentacji koła gospodyń wiejskich przed jego wpisem do rejestru. Dotychczasowe przepisy zakładają, że do czasu rejestracji koła i wyboru jego organów jest ono reprezentowane przez komitet założycielski. W projekcie dodano przepisy, które uwzględniają te koła, które przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru miały wybrany zarząd, który je reprezentuje.

Prawo o likwidacji kół

Uściślono także zasady postępowania likwidacyjnego koła gospodyń wiejskich. Chodzi m.in. o utrzymanie bytu prawnego koła w sytuacji, gdy np. z przyczyn losowych, zmniejszy się liczba członków koła poniżej wymaganej, a koło ma dalszą wolę działania. Nowe przepisy umożliwią też kołom rozszerzenie listy członków do minimalnego stanu, w określonym terminie.

Czym są KGW?

Zgodnie z obowiązującą definicją Koła Gospodyń Wiejskich to dobrowolne – niezależne od administracji rządowej i samorządowej – społeczne organizacje mieszkańców wsi, aktywnie działające na rzecz środowisk wiejskich. W 2018 r. rząd umożliwił tym organizacjom uzyskanie osobowości prawnej poprzez wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, a tym samym dał możliwość samodzielnego działania we wszystkich stosunkach prawnych. Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 10 tys. kół gospodyń wiejskich. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x