piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

3 ogniska ptasiej grypy w jednej gminie: Wybito 160 tys. kaczek!

spot_img

W ciągu zaledwie tygodnia, od 7 do 14 października 2024 roku w powiecie trzebnickim w Dolnośląskiem wykryto 3 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W rezultacie, konieczne było przeprowadzenie masowego wybicia ponad 160 tys. kaczek rzeźnych i reprodukcyjnych.

Ogniska HPAI w powiecie trzebnickim

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie ognisk HPAI nr 28 i 29 w 2024 roku, na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Ognisko nr 28 zlokalizowane było w gospodarstwie utrzymującym 41 543 kaczki reprodukcyjne w miejscowości Wisznia Mała, natomiast ognisko nr 29 dotyczyło gospodarstwa z 58 939 kaczkami rzeźnymi, również w Wiszni Małej. Warto dodać, że już 7 października stwierdzono ognisko nr 27 w gospodarstwie w Pierwoszowie, gdzie utrzymywano 60 440 kaczek rzeźnych.

Działania Inspekcji Weterynaryjnej

W odpowiedzi na te zdarzenia, Inspekcja Weterynaryjna natychmiast wdrożyła wszelkie procedury mające na celu zwalczanie choroby, zgodnie z przepisami prawa krajowego oraz regulacjami unijnymi. Przypomnijmy, że od początku 2024 roku w Polsce stwierdzono już 29 ognisk HPAI u drobiu, a także 3 ogniska u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 23 ogniska u ptaków dzikich.

źródło: WETGIW

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x