poniedziałek, 26 lutego, 2024

28. Targi Techniki Rolniczej AgroTech – co zaprezentowali wystawcy?

spot_img

Za nami XXVIII edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AgroTech, które odbyły się w dniach 17-19 marca w Kielcach. Były one okazją na prezentację nowych maszyn oraz ich modernizacji, które wpływają na lepszą eksploatację sprzętu.

Bogaty program wydarzeń odbywający się przez trzy dni targów był okazją na zapoznanie się z ofertą ponad 450 wystawców z 15 krajów. Każdy z nich sukcesywnie modernizuje sprzęt i wprowadza nowe maszyny na rynek, a targi są ich doskonałą okazją na premierę.

Poniżej kilka nowości, które można było podziwiać w kieleckich halach wystawowych.

2-rzędowa sadzarka do ziemniaków Gemini

Na stoisku firmy Bomet premierę miała 2-rzędowa sadzarka do ziemniaków Gemini.

Szerokość międzyrzędzi można regulować w zakresie od 67,5 do 80 cm. Rozstaw ziemniaków w rzędzie można regulować w zakresie od 18,5 do 51 cm za pomocą przekładni łańcuchowej. Zbiornik ma pojemność 800 l a masę maszyny producent określa na 850 kg. Do wysadzania ziemniaków zastosowano podwójną taśmę z miseczkami i możliwością zamontowania nakładek do mniejszych ziemniaków. Po bokach maszyny są zamontowane dozowniki nawozu.

Model zaprezentowany na targach był wyposażony w talerze zagarniające, ale zamiast nich można zamówić tradycyjne redlice. W tylnej części może pracować formownica redlin. Zapotrzebowanie na moc producent określa na 65 KM. W dalszych planach jest zbudowanie maszyny 4-rzędowej.

Nowa 2-rzędowa sadzarka Gemini z firmy Bomet

Agregat podorywkowy Apus

Kolejną nowością jest agregat podorywkowy Apus. Jest on oferowany o szerokości roboczej 2,6; 2,9; 3,2 i 3,5 m. Elementy robocze z podcinaczami bocznymi pracują na szerokości roboczej 370 mm. Są one zamontowane do ramy w trzech rzędach i mogą pracować na głębokości 15 cm. W dalszej części pracuje sekcja talerzowa i wał ugniatający. Do wyboru jest daszkowy lub rurowy.  W bronach talerzowych dla lepszego efektu mieszania wał jest wyposażony w specjalne łopatki.

Maestro 6 TX – premiera punktowego siewnika do kukurydzy

W gamie punktowych siewników do kukurydzy z firmy Horsch nowością, która miała swoją premierę w Kielcach jest Maestro 6 TX. Pod tym oznaczeniem kryje się 6-rzędowa zawieszana maszyna z teleskopowo rozkładaną ramą. Poza kukurydzą można nim wysiewać nasiona słonecznika, soi, grochu i innych.

Sekcje siewne można regulować hydraulicznie w zakresie 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75 i 80 cm. W rodzinie siewników Maestro Horsch rozwija dwa rozwiązania z systemem podciśnieniowym oznaczone jako V i nadciśnieniowe oznaczone literą X. Zapotrzebowanie na moc jest określone na 150-180 KM. Masa własna siewnika 6 TX wynosi ok. 2,2 t. Skrzynia nawozowa ma pojemność 1300 l, natomiast pojemność każdego zbiornika na nasiona to 70 l.

Dodatkowo opcjonalnie dostępny jest zbiornik na mikrogranulat o pojemności 20 l. Nawóz jest wysiewany za pomocą dwóch rotorów, jeden zasila trzy sekcje siewne. Do dyspozycji jest system section control i zmiennego dawkowania nasion. Sekcje siewne są sterowane elektronicznie. Siewnik może pracować z prędkością 15-18 km/h. Nacisk na redlicę można opcjonalnie w siewnikach 6-rzędowych regulować za pomocą siłownika hydraulicznego i układu dźwigni przy belce zaczepowej. Tym sposobem można wygenerować nacisk ok. 200 kg na redlicę siewną. Dostępny jest również system docisku sekcji AutoForce. Producent oferuje różne systemy do zamykania redlicy siewnej. Mogą to być 4 różne rozwiązania. Są koła ustawione w literę V, lub koła palczaste, które ma za zadanie skruszyć glebę.

Zawieszany siewnik Horsch Maestro jest oferowany w wersji 6 i 7 rzędowej

Zmodernizowane agregaty do uprawy pasowej GR Grizli

Każdy z producentów systematycznie modernizuje oferowane maszyny. W agregatach do uprawy pasowej GR Grizli, które są dostępne na rynku od 2 lat producent FHU Edyta i Marek Kudła zmodernizował redlice uprawowe. Są one teraz dzielone. Sama końcówka pracująca w glebie się najszybciej zużywa, a reszta zdecydowanie wolniej. Element pracujący w glebie ma wytrzymać pracę na areale 200 ha, a reszta 1000 ha. W układzie wysiewającym nasiona i nawóz można zamówić czujniki przepływu materiału z funkcją liczenia nasion na każdej sekcji. Kolejną nowością jest urządzenie do wysiewu preparatów na ślimaka.

Agregaty GR Grizli są oferowane o szerokości roboczej 2,1; 2,4; 2,7 i 3,0 m. Nowością jest możliwość poza wysiewem zbóż i rzepaku zamontowania przystawki 4 lub 6 rzędowej do wysiewu kukurydzy lub buraka cukrowego. Wałek wysiewający może być napędzany za pomocą jednego silnika elektrycznego. Jest też opcja z napędem elektrycznym na każdej sekcji. W zbiorniku nawozu i nasion są zamontowane nowe sita, które pozwalają wychwycić wszelkie grupy. Tym sposobem są wyeliminowane jakiekolwiek zapchania sekcji wysiewających. Przebudowany jest również podest, by ułatwić załadunek zbiorników.

Zmiany są też w redlicach wysiewających. Zmieniony został kąt natarcia oraz koła dociskowe. Dalsze zmiany to budowa nowej maszyny ultra light, która będzie lżejsza od tych dotychczas oferowanych o ok. 400 kg. Rama będzie wykonana ze stali konstrukcyjnej 100x100x6 mm. Lżejsza maszyna będzie dedykowana do mniejszych ciągników. Bez możliwości regulacji położenia elementów roboczych masa maszyny wynosi poniżej 2 t. Zmiany są widoczne w dodatkowym wzmocnieniu połączeń na ramie maszyny. Wszelkie zamówienia są realizowane na bieżąco.

Nowości z Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych Krukowiak

Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak wystawiła wiele maszyn. Nie zabrakło zawieszanego opryskiwacza Heros, który sprawdzi się nie tylko w gospodarstwach warzywniczych. Duża pojemność zbiornika 2000 l przy bardzo kompaktowej i zbitej bryle. Belka polowa ma szerokość roboczą 21 m i jest niezależnie rozkładana. Dla zachowania większej stabilności można zamontować z przodu ciągnika zbiornik o pojemności 1500 l co daje już sporą wydajność, a praca przebiega jak małym opryskiwaczem samojezdnym.

Kolejna nowość to sadzarka do warzyw, czyli cebuli dymki, ale również do czosnku. Na wyposażeniu jest również zaprawiarka do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Wielu producentów skupia się na produkcji pielników. Są one również w ofercie firmy Krukowiak, która słynie z maszyn do ochrony chemicznej. Pielnik EOS bez problemu może współpracować ze zbiornikiem czołowym, gdzie ciecz robocza będzie podawana w wąskich pasach, a reszta powierzchni pola będzie chroniona przed chwastami mechanicznie.

Na rynki Europy Zachodniej przyjęły się bardzo dobrze brony chwastowniki. Tego typu narzędzia są oferowane o szerokościach roboczych 9, 12 i 15 m. W agregatach uprawowych pojawił się model SIGMA MAX H. Jest to ciężki agregat, który bardzo dobrze doprawi glebę do siewu. Mamy to do czynienia z masywniejszą ramą. Z przodu pracuje wał rurowy dalej w trzech rzędach pracują sprężyste zęby z gęsiostopą, a dalej jest wał płaskownikowy i kołeczkowy oraz włóka wyrównująca.

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x