wtorek, 9 marca, 2021

Szarek komośnik w buraku cukrowym

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od ponad tygodnia intensywnie trwają wysiewy buraków cukrowych. W ostatnich latach coraz częściej na ich plantacjach pojawia się szkodnik szarek komośnik, który jest trudny w zwalczaniu poprzez brak odpowiednich środków i swoje żerowanie w nocy. 

 

Szarek komośnik z rodziny ryjkowcowatych

Jest to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, o długość ciała 10—12,5 mm. Żeruje na zielonych częściach roślin, zwłaszcza młodych roślin buraka cukrowego (faza 2-4 liści). Im wcześniej szkodnik pojawi się na plantacji, tym większych szkód może narobić. Początkowo szkodnik występował w południowej części kraju, jednak jego występowanie przemieszcza się dalej w głąb kraju. Szarek komośnik żeruje szczególnie w nocy i potrafi podczas jednej nocy dokonać całkowitego spustoszenia plantacji, co zmusza rolników do przesiewania.

Ochrona buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem

Obecnie w ochronie buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem dostępne są dwa środki, jeden z nich ma stała rejestrację – Karate Zeon 050 CS oraz Proteus 110 OD, którego rejestracja wygada 12 lipca 2019 roku. Insektycyd Karate Zeon 050 CS opiera się na substancji aktywnej lambda-cyhalotryna, natomiast Proteus 110 OD zawiera dwie substancje, są to tiachlopryd oraz deltametryna. Na uwadze należy mieć, że szkodnik żeruje głównie nocą więc zabiegi wykonane późnym wieczorem bądź nocą zachowają odpowiednią skuteczność.

Obecnie oczekiwana jest jeszcze decyzja MRiRW odnośnie możliwości stosowania 3 środków w buraku cukrowym przed szarkiem komośnikiem.

 

źródło/fot. http://www.suedzucker.pl

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,860SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły