niedziela, 11 kwietnia, 2021

Rozciągnięty czas wylotu motyli omacnicy prosowianki

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Spodziewamy się rozciągniętego czasu wylotu motyli omacnicy prosowianki, wiąże się z tym także wydłużony czas składania jaj. W niektórych regionach były już 3 piki wylotu motyla (a więc i składania jaj) – to pewnie nie był jej ostatni wylot. Z obserwacji doradców PROCAM wynika, że w miejscu aplikacji produktu OstriniaSTOP są bardzo spowolnione wylęgi gąsienic, a także ilość złożonych jaj. Ten wynik oznacza, że założony wcześniej efekt higienizacji środowiska wyszedł bardzo dobrze na większości pól chronionych.

Na zdjęciach przedstawione są kontrole pierwszych szkód gąsienic po ich wylęgu z jaj (48 – 72 h). W tym przedziale jesteśmy jeszcze w stanie wykonać zabiegi insektycydowe aby uratować plon kolb unikając szczególnie infekcji fusarium (żerowanie gąsienic jest wektorem tego patogena), a w konsekwencji powstawaniu mikotoksyn. Efekty żeru wykonanego przez te młode gąsienice to pierwszy dowód na wylęgi tego szkodnika i obecność na plantacji.

Oprócz żerowania gąsienic omacnicy prosowianki na kukurydzy proszę w tej uprawie zwrócić uwagę na duże występowanie i szkody jakie wyrządzają chrząszcze skrzypionki zbożowej, a także na duże już naloty mszyc zbożowych. Oprócz szkodników zwracamy też uwagę na choroby patogeniczne w tym drobną plamistość liści kukurydzy. Oprócz tego w miejscach gdzie były uszkodzenia gradowe, niskie temperatury podczas początkowego wzrostu, a także żerowanie ploniarki zbożówki mamy liczne występowanie głowni gudzowatej.

Argumentem za stosowaniem OstriniaSTOP jest także wysyp pożytecznej entomofauny przedstawiony na zdjęciach (wykonanych na plantacjach chronionych OstriniaSTOP) – chrząszcze drapieżne z rodziny omomiłkowatych, drapieżne muchówki z rodziny łowikowatych czy wszędobylskie złotooki.

źródło/fot. PROCAM

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ulewy, śnieżyce zaatakują południe i wschód Polski [POGODA]

Nad Rosją zrobiło się już bardzo ciepło, które zablokuje wędrówkę frontu chłodnego idącego znad Niemiec na wschód Europy- front utknie na południu i wschodzie...

Nowe wytyczne Ministerstwa i GIS

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Inspektorat Sanitarny ogłosiły ścisłe wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy tegorocznych pracach sezonowych w związku z...

Bardzo ciepła i słoneczna niedziela [POGODA]

Front, który w ciągu dnia psuł pogodę od Warmii po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską w nocy wycofa się nad Niemcy co się rzadko zdarza....

Śledź nas

21,689FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły