piątek, 18 czerwca, 2021

Komunikat z pola: Pierwsze naloty chowacza podobnika

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Obserwacje przeprowadzone w Polowej Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze IOR-PIB potwierdzają pierwsze naloty chowacza podobnika. Jak dowiedzieliśmy się został wykonany już zabieg insektycydowy. Dlatego zalecamy wykonanie lustracji pod kątem tego szkodnika i jeżeli to konieczne wykonanie lustracji. Wykonując oprysk pamiętajmy o pszczołach i zapylaczach. Zaplanujmy zabieg ochrony w godzinach wieczornych, już po oblocie pszczół!

Jak monitorować chowacza podobnika?

Monitorowanie wystąpienia szkodników należy przeprowadzać zarówno przed, jak i po wykonaniu zabiegu, by sprawdzić jego skuteczność. Można to wykonać trzema metodami: wzrokową, czerpakowaniem oraz z wykorzystaniem żółtych naczyń. Przy pomocy żółtych naczyń możemy określić moment nalotu chowczy na plantację, a także intensywność tego zjawiska. Wybierając tę metodę pamiętajmy by naczynie umieszczone było na wysokości wierzchołka wzrostu, a także by było napełnione wodą z dodatkiem substancji obniżającej napięcie powierzchniowe (np. płyn do naczyń). Obserwacje przeprowadzamy co 2-3 dni, przy wzmożonych nalotach codziennie. Wykorzystując metodę wzrokową należy policzyć chrząszcze na 10 roślinach w różnych punktach pola, w sumie powinniśmy przeanalizować 100 -150 roślin w zależności od wielkości pola. Chrząszcze należy wytrząść z kwiatostanów na białą kartkę papieru, a następnie wyliczyć ile chrząszczy przypada na jedną roślinę.

Próg ekonomicznej szkodliwości –  1 chrząszcz na 1 roślinie lub 1 chrząszcz na 2 rośliny (w przypadku licznego wystąpienia pryszczarka kapustnika).

Jak rozpoznać chowacza podobnika

Osobnik dorosły to chrząszcz o wielkości 2,5-3 mm, pokryty szarymi łuskami. Głowa, czułki i odnóża są czarne, zaś na pokrywach skrzydeł widoczne są paski równej szerokości. Natomiast głowa zakończona jest cienkim, długim i wygiętym ryjkiem. Stadium szkodliwym są larwy, które są białe lub białożółtawe o długości 3-4 mm.  Larwy nie posiadają odnóży, są łukowato wygięte z jasnobrązową głową.

Na początku kwitnienia rzepaku, kiedy temperatura osiągnie ok. 15°C, chrząszcze opuszczają miejsca zimowania i przelatują na plantacje rzepaku. Ich najliczniejsze naloty obserwuje się przy temperaturze 20°C. Początkowo samice żerują na liściach i z czasem przenoszą się na młode łuszczyny, w których wygryzają otwory i składają jajo w jej wnętrzu. Po 8-9 dniach wylęga się larwa, która żeruje na zawiązkach nasion przez ok. 10-14 dni. Po tym okresie wygryzają w łuszczynie otwór i przedostają się do gleby, gdzie zachodzi przepoczwarzanie, a w lipcu i sierpniu młode chrząszcze krótko żerują na roślinach z rodziny kapustowatych i skrywają się w miejscach zimowania.

Szkodliwość chowacza podobnika

Bezpośrednia szkodliwość chowacza podobnika wiąże się z żerowaniem larw  w łuszczynach, gdzie jedna larwa może zniszczyć około 5 nasion. Objawy nie są widoczne podczas ich żerowania, a dopiero po opuszczeniu łuszczyny. Po opuszczeniu łuszczyny widoczne są zdeformowania i żółknięcie łuszczyn oraz otwory pozostawione przez opuszczające łuszczynę szkodniki. Pośrednia szkodliwość wiąże się z tym, że powstałe otwory są bramą do wnikania patogenów m.in. suchej zgnilizny kapustnych. Również otwory w łuszczynach pozostawione przez samicę chowacza podczas składania jaj ułatwiają składanie jaj samicom pryszczarka kapustnika. Stąd też starty powstałe na skutek żerowania tych dwóch szkodników są zwykle znacznie większe.

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,330FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły