niedziela, 28 lutego, 2021

Jesienne nawożenie pod oziminy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W Polsce do najbardziej wymagających roślin należą rzepak oraz pszenica i to właśnie pod nie powinniśmy ustalać plan nawozowy w zmianowaniu. | dr inż. Remigiusz Łukowiak, UP Poznań

Rzepak, jak i pszenica, należą do roślin bardzo wymagających i wykazujących duże zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe, począwszy od azotu, a na molibdenie kończąc.

Chcąc określić potrzeby pokarmowe roślin należy przemnożyć wysokość zakładanego plonu przez pobranie jednostkowe, czyli ilość składnika, jaką roślina pobiera na jednostkę plonu głównego wraz z odpowiednią masą słomy.

Łan rzepaku w ciągu okresu wegetacyjnego pobiera 60 kg N, 30 kg P2O5 oraz 80 kg K2O, co przy zakładanym plonie 4 t/ha daje 240 kg N, 120 kg P2O5 oraz 320 kg K2O. Potrzeby pokarmowe rzepaku w stosunku do najważniejszych składników pokarmowych, mianowicie azotu, fosforu i potasu, wynoszą zatem grubo ponad 600 kg/ha NPK.

Zapotrzebowanie jakościowej pszenicy ozimej na składniki odżywcze jest podobne. Choć pobranie jednostkowe jest niemal o połowę niższe w stosunku do rzepaku, to przy dwukrotnie wyższych plonach, na poziomie 8 t/ha, roślina pobiera zbliżone ilości składników (wyjątek stanowi potas, który jest w zdecydowanie większych ilościach pobierany przez rzepak).

Fundamenty budujemy jesienią 

Część tych składników roślina pobiera w okresie jesiennym, budując tym samym fundament pod przyszły plon.

System racjonalnego nawożenia roślin ozimych, a w szczególności rzepaku powinien opierać się na umiejętnym łączeniu nawożenia naturalnego z mineralnym.

Działanie nawozów naturalnych w postaci obornika czy gnojowicy jest nieocenione i różnorodne. Poza bezpośrednim działaniem nawozowym aktywizuje życie mikrobiologiczne gleby, będąc substratem do produkcji próchnicy glebowej, dzięki czemu w glebie zachodzą korzystne zmiany fizyko-chemiczne.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016

-REKLAMA-
Poprzedni artykułOziminy lekarstwem na brak wody
Następny artykułCo na późne siewy?
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ocieplenie i znowu ochłodzenie [POGODA]

W poniedziałek pojawi się pewien kłopot z temperaturą i wcale tak ciepło jak na mapie być nie musi. A to za sprawą mgieł, które...

Rekordowe ceny kukurydzy na mecie?

W minionym tygodniu na paryskiej giełdzie MATIF cena kukurydzy osiągnęła poziom 230 euro za tonę, czyli ponad tysiąc złotych. Dało to impuls do dalszego...

Rynek jaj. Na wartości tracą jaja ekologiczne i z wolnego wybiegu

Kolejny tydzień na rynku jaj obfitował w dalsze podwyżki spowodowane mniejszą podażą surowca. Nie zabrakło także niższych notowań, jednak dotyczyły one kategorii, które zazwyczaj...

Śledź nas

21,208FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły