poniedziałek, 1 marca, 2021

Jak uzyskać wysoki plon kukurydzy?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Każdy rolnik marzy o wysokich plonach kukurydzy. Kluczem do tego sukcesu jest nie tylko prawidłowa agrotechnika, ale przede wszystkim właściwy dobór odmiany. O najważniejszych cechach użytkowych rozmawia się zawsze na dniach kukurydzy. | Krzysztof Grzeszczyk

1 października w gospodarstwie rolnym Grzegorza Przybylskiego w Cytrynowie k. Trzemeszna odbyły się dni kukurydzy niemieckiej hodowli Farmsaat. Kolekcję odmian omówił Dawid Bylicki odpowiedzialny za region Polski północno-zachodniej.

Dobra odmiana kukurydzy to gwarancja sukcesu

Farmsaat hoduje odmiany kukurydzy dedykowane do uprawy w regionie Europy środkowej i środkowo-wschodniej. Sprzedaż materiału siewnego realizowany jest przez farmpartnerów, którzy w danym regonie gospodarują i uprawiają odmiany hodowli Farmsaat. Rolnik rolnikowi może najlepiej doradzić, jaka odmiana na danej glebie będzie najwyżej plonować. Właściwy dobór odmiany to 30% plonu. Jakby to przeliczyć na tony to między najlepszą odmianą a najgorszą wg COBORU  różnica w plonie może wynieść 2-3 t/ha. Przeliczając to na średnią cenę ok. 400 zł daje to 1200 zł więcej w kieszeni rolnika. Dlatego dobór odmiany jest bardzo ważnym czynnikiem w całym łańcuchu zabiegów agrotechnicznych decydujących o finalnym plonie.

Intensywny rozwój w pierwszych fazach wzrostu kukurydzy

Warto zwrócić uwagę na odmiany, które charakteryzują się szybkim startem początkowym, co jest bardzo ważne w momencie wystąpienia chłodnych wiosen oraz okresów, kiedy na polu jest sucho. Szybki start początkowy powoduje to, że rośliny szybciej zakrywają międzyrzędzia. Szybciej rozwija się też system korzeniowy przez co parowanie z gleby jest mniejsze i wypuszczanie wiechy jest szybsze. Roślina jest w stanie lepiej wykorzystać dostępną wodę, co ma niebagatelny wpływ na finalne plonowanie. Odmiany, które mają szybki start początkowy są bardziej odporne na porażenie szkodnikami. Kolejny ważna cecha to efekt „stay-green”, która umożliwia większą elastyczność terminu zbioru na kiszonkę.

Odmiany testowane na poletkach

Farmsaat ma w kraju ok. 400 lokalizacji z poletkami doświadczalnymi ze swoimi odmianami. Z czego w sezonie zbiorów na ziarno ważone są odmiany kukurydzy na ziarno z ok. 200 lokalizacji. Zgromadzone wyniki dają obraz tego, która odmiana ziarnowa kukurydzy najwyżej plonowała w danym regionie.

Kukurydza w gospodarstwie Grzegorza Przybylskiego została wysiana 29 kwietnia w obsadzie 83 tys. roślin na hektar. Klasa gleby IV A/B, ph – 6. Odmiana Farmtoso FAO 220/230 jest dedykowana na słabe stanowiska. Nowością jest Farmunox FAO 210. Jest ona dedykowana rolnikom, którzy mogą ją wcześniej zebrać, gdy chcą jeszcze wysiać pszenicę. Farmerino FAO 240 i Farmezzo FAO 220 to dwie odmiany, które mają podobną linię rodzicielską. Ta pierwsza polecana jest na troszeczkę lepsze gleby, a Farmezo na gorsze stanowiska. Farmfire FAO 230 jest dostępna od 5 lat, radzi sobie bardzo dobrze na najsłabszych glebach w dobrej kulturze.

Sprawdzone odmiany i nowości ofertowe

Farmoritz FAO 240 będzie przodowała w hodowli Farmsaat. Charakteryzuje ją bardzo wysoki efekt „stay-green” – jest długo zielona. Kolba jest specyficzna, bo potrafi mieć 22 ziarniki dookoła i ponad 30 pięterek. Dobrze się omłaca i suszy. Farmagic FAO 240 to odmiana specyficzna, polecana na zimne gleby. FAO 260 charakteryzują się odmiany Farmgigant ponad 6 lat w ofercie, Farmirage do dwóch lat i Farmurphy – pierwszy rok w sprzedaży. Patrząc na kolby tych dwóch ostatnich odmian widać postęp hodowlany i plon, który musi być powyżej wzorca. Po omówieniu poszczególnych odmian przystąpiono do zbiorów. Zebrane wyniki plonu (t/ha), wilgotności (%) i po przeliczeniu na wilgotność 14% są zobrazowane na zdjęciu.

-REKLAMA-
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,223FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły