niedziela, 28 lutego, 2021

Jak dobrze chronić pryzmy buraków cukrowych?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przed nami koniec listopada, to ostatni moment na okrycie pryzm buraków cukrowych w celu ochrony korzeni przed przemarzaniem i innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

 

Jak okrywać?

Pryzmy z burakiem cukrowym powinny być okryte bardzo starannie i w odpowiednim terminie, co pozwoli na ograniczenie strat zarówno ilościowych, jak i jakościowych. Należy pamiętać, że procesu okrywania nie wykonuje się bezpośrednio po niekorzystnych warunkach pogodowych czyli przymrozki, opady deszczu oraz śniegu. Ważny jest również termin przykrywania pryzm, żeby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Poza tym w trakcie okrywania buraki powinny być czyste i wolne od jakichkolwiek niesprzyjających czynników.

 

Jak ważne jest okrycie pryzmy?

Okrycie pryzm jest bardzo ważną kwestią w przypadku przechowywania buraków cukrowych do momentu ich zabrania. Przede wszystkim materiał, jakim okrywamy pryzmę powinien chronić korzenie przed wnikaniem wody ale jednoczenie umożliwiać odprowadzanie pary wodnej, dwutlenku węgla czy ciepła z oddychających buraków, stad najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego agrowłókniny. Nie sprawdzą się w tym przypadku folie, słoma czy podobnego rodzaju materiały.

Ważne jest również ułożenie agrowłókniny, żeby nie była zrywana przez wiatr. Dodatkowo powinna być dobrze zabezpieczona przy wykorzystaniu bel słomy, kamieni, opon, tak żeby wiatr jej nie podrywał. Po każdym silnym wietrze należy kontrolować okrycie pryzmy, czy nie została ona w żaden sposób naruszona.

Należy również pamiętać, że jeśli pogoda sie drastycznie zmieni, i przyjdą duże zmiany temperaturowe, czyli termometry będą wskazywać +10 st C trzeba pryzmę niezwłocznie odkryć.

Gdyby pogoda sprawiła psikusa i temperatura wzrosła powyżej 10 st. C, to natychmiast pryzmę należy odkryć. Ważne jest, aby stale kontrolować okrycie, szczególnie przy i po silnym wietrze, aby wszystkie ewentualne odkrycia na bieżąco naprawiać.

fot. pixabay

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły