wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Znaczenie środków smarnych w rolnictwie

spot_img

Od siewników, ciągników i kombajnów, przez prasy do belowania słomy aż po rozdrabniacze. Każdą maszynę czy pojazd rolniczy łączy jedno – muszą być wydajne i w pełni sprawne. Kluczowy wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie i bezawaryjność ma prowadzenie przemyślanej gospodarki smarnej, w tym wybór wysokiej jakości olejów i smarów oraz efektywne zarządzanie nimi.

 

Istnieje wiele czynników mających wpływ na wydatki związane z utrzymaniem maszyn rolniczych. Jednak w przypadku, gdy wszystkie czynniki są na takim samym poziomie, można zauważyć bezpośrednią zależność – im lepsza jakość smarowania, tym niższy całkowity koszt użytkowania (TCO). Dlatego pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia niezawodności maszyn rolniczych, podniesienia produktywności oraz obniżenia kosztów eksploatacji jest wybór właściwych środków smarnych.

 

Przedsiębiorstwa rolne często nie doceniają potencjalnego wpływu środków smarnych na trwałość i niezawodność pojazdów oraz maszyn. Gdy konieczne staje się szukanie oszczędności, jednym z obszarów, w którym dążą do obniżenia kosztów, są oleje i smary. Osoby odpowiedzialne za wybór produktów smarnych powinny być świadome tego, że choć nie zawsze zastosowanie środka smarnego niskiej jakości skutkuje natychmiastową awarią, z czasem może prowadzić do wzrostu kosztów utrzymania maszyn. Dlaczego? Przykładowo, nieodpowiedni poziom ochrony przed zużyciem czy korozją może przyczynić się do szybszej degradacji podzespołów, a w konsekwencji wzrostu wydatków związanych z wymianą części. Tym samym koszty wynikające z napraw często znacznie przewyższają oszczędności wynikające z wyboru tańszego produktu. Stąd korzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie konkurencyjnych cenowo, wysokiej jakości olejów i smarów, które zapewniają dłuższe okresy między wymianami, chronią sprzęt we wszystkich warunkach i przy dużym obciążaniu. Pomagają ograniczyć nieplanowane przestoje spowodowane awariami i obniżają całkowity koszt użytkowania. – Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska

 

Oleje rekomendowane przez producentów części i maszyn rolniczych

Znaczne oszczędności może przynieść także inwestycja w środki smarne do różnych zastosowań, które posiadają wiele aprobat producentów oryginalnego wyposażenia (OEM). Shell ściśle współpracuje z największymi producentami części oraz maszyn rolniczych, w tym: Deutz, Massey Ferguson, John Deere czy ZF. Dobrym przykładem produktu, który został przetestowany i zaaprobowany w szerokim zakresie maszyn rolniczych jest wysokiej jakości uniwersalny olej przekładniowo-hydrauliczny Shell Spirax S6 TXME. Jest to produkt typu UTTO (Universal Tractor Transmission Oil) zaprojektowany w celu zapewnienia optymalnych właściwości smarnych w układach z mokrymi hamulcami, przekładniowych, hydraulicznych oraz innych pomocniczych. Dzięki wykorzystaniu takich produktów można usprawnić działania konserwacyjne i zredukować ryzyko popełnienia błędów, a także ograniczyć koszty związane z zakupem wielu różnych środków smarnych i rozwiązać problemy związane z ich magazynowaniem.

Usystematyzowana gospodarka smarna

Produkty smarne muszą nie tylko przedłużać żywotność poszczególnych podzespołów w maszynach, ale też zachowywać wysokie parametry oraz unikalne właściwości w różnych warunkach eksploatacyjnych, a nawet przy coraz rzadszej wymianie. Aby oleje i smary działały skutecznie muszą być stosowane oraz zarządzane w sposób prawidłowy. Dlatego jedną z podstawowych usług oferowanych przez Shell w zakresie prowadzenia gospodarki smarowniczej jest wsparcie techniczne i edukacja klientów. Doświadczeni doradcy techniczni oraz eksperci ds. usług w zakresie środków smarnych regularnie odwiedzają gospodarstwa rolne klientów, aby dzielić się fachową wiedzą na temat zarządzania smarowaniem elementów maszyn, wspólnie opracowywać optymalne rozwiązania oraz pomóc w pełni wykorzystać zalety oferowanych produktów i potencjał gospodarstwa.

Podstawą dobrych praktyk w zakresie prowadzenia efektywnej gospodarki smarowniczej jest wiedza i doświadczenie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy na przykład z tego, jak duże znaczenie dla maksymalizacji osiągów środków smarnych w maszynach ma kontrola zanieczyszczeń, a co za tym idzie odpowiedni sposób ich przechowywania, przemieszczania i transportowania w obrębie gospodarstwa rolnego. Powszechnym błędem jest także skracanie okresów pomiędzy wymianami nawet wtedy, gdy stosowany środek smarny nadal nadaje się do użytkowania. Idealnym rozwiązaniem jest wdrożenie skutecznego programu monitorowania stanu oleju, jak Shell LubeAnalyst. Dzięki tej usłudze można wydłużyć okresy wymiany środków smarnych, ograniczyć częstotliwość wykonywania prac konserwacyjnych czy zwiększyć dyspozycyjność maszyn, a w konsekwencji osiągnąć jeszcze większe oszczędności. -Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska

 

Żadne gospodarstwo rolne nie może pozwolić sobie na niespodziewane przestoje w pracy spowodowane awarią pojazdów czy maszyn, zwłaszcza w szczycie sezonu. Nawet kilka dni zwłoki może słono kosztować. Dlatego maszyny rolnicze muszą być zawsze w pełni sprawne i niezawodne. Dzięki użytkowaniu wysokiej jakości środków smarnych i korzystaniu z usług przeznaczonych dla branży rolniczej, przedsiębiorstwa rolne mogą znacząco poprawić rentowność i efektywność prowadzonej działalności.
źródło/fot. mat. prasowe Shell
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników