Zielone Agro Show to wędrująca wystawa, organizowana głównie w regionach kraju, gdzie jest rozwinięta produkcja mleka i hodowla bydła. Jej 15. edycja odbyła się 4 i 5 czerwca na terenie Moto-Parku Ułęż w woj. lubelskim. | Krzysztof Grzeszczyk

Wystawa Zielone Agro Show jest organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 2002 roku. Plenerowa impreza była już na Mazurach, Podlasiu, w woj. mazowieckim, opolskim i w Wielkopolsce. W tym roku impreza odbyła się w woj. lubelskim, w Ułężu k. Ryk, w której uczestniczyło 150 wystawców. Cała wystawa zajęła powierzchnię 30 ha, z czego do koszenia było 25 ha, a wystawcy zajęli blisko 13 000 m2. Główną atrakcją tej specjalistycznej wystawy był pokaz maszyn do zbioru zielonek, których wystawcy zgłosili ponad 40 zestawów. Organizator oszacował, że w ciągu dwóch dni trwania wystawy z ofertą firm zapoznało się ok. 24 tys. zwiedzających. Kolejną edycję Zielone Agro Show organizator planuje w tym samym miejscu 27 maja 2017 roku.

Cała linia zielonkowa

Jest to jedyna impreza, na której rolnicy w jednym miejscu mają okazję obejrzeć i ocenić pracę szerokiej palety najnowszych kosiarek o różnej budowie, szerokościach roboczych, wydajności i zastosowanych rozwiązaniach konkonstrukcyjnych. W pokazach brał udział sprzęt zarówno rodzimych producentów, jak i zachodnich.

Poza tym zgrabiarki, przetrząsacze, czy szeroka gama pras zwijających o różniej konstrukcji komory zwijania, owijarek do bel, praso-owijarek, przyczep samozbierających i sieczkarni samojezdnych. Nie zabrakło prezentacji sprzętu do załadunku i transportu bel oraz maszyn wykorzystywanych do podsiewu traw. Ta została na nowo posiana tu i pielęgnowana już od jesieni, by pierwszy pokos przeznaczyć na zaprezentowanie możliwości sprzętu zielonkowego na taką skalę. Po pokazach zebrana pasza trafiła do okolicznych rolników.

Na placu wystawowym nie zabrakło prezentacji najnowszych środków do produkcji rolnej i maszyn wykorzystywanych nie tylko przy produkcji zwierzęcej, ale również polowej. Jak każda wystawa, tak i ta była okazją do zaprezentowania szeregu nowości we wspomnianych wyżej sektorach produkcji.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 7-8/2016