Wydajny John Deere R4050i PowrSpray

 • dodano: 06.06.2018
 • przez: Paweł Rychter

Opryskiwacz samojezdny John Deere R4050i PowrSpray wyposażony w belkę opryskową wykonaną w całości z włókna węglowego brał udział w szeregu prezentacji na terenie całego kraju. Przejechał w ich trakcie 258 km, opryskał 491 ha, przepompował 73 000 l cieczy przy średniej prędkości 18 km/h. Czas na małe podsumowanie.

Maszyna, ze względu na nowoczesne rozwiązania i wysoką wydajność, przeznaczona jest raczej do dużych gospodarstw rolnych. Zastosowana w nim belka opryskowa jest 5-krotnie lżejsza od wersji stalowej, co pozwala na oprysk z prędkością do 30 km/h, a także lepsze kopiowanie opryskiwanej uprawy. Wysoka wydajność pracy – także napełniania i płukania – możliwa jest dzięki zastosowaniu układu PowrSpray z pompami odśrodkowymi. W trakcie pokazu przepompowanie 73300 l cieczy przy wydajności na poziomie 1200 l/min. zajęło niecałe 74 minuty. Przy średniej dawce 150 l/ha opryskiwacz R4050i z pełnym zbiornikiem był w stanie opryskać 33 ha w ciągu 31 minut. Uwzględniając czas napełniania i dojazdu na pole uzyskiwał wydajność na poziomie 38,5 ha/h. Maszyna wyposażona była również w system automatycznej kontroli wysokości belki oraz jej poziomowanie z wykorzystaniem czujników ultradźwiękowych. System ten w trybie hybrydowym umożliwia kontrolę odległości belki zarówno od roślin jak i gleby. Dużym ułatwieniem dla operatorów jest możliwość zdalnego dostępu do wyświetlacza (RDA), która ułatwia konfigurację maszyny podczas rozmowy z serwisantem. Operator nie musi już tłumaczyć co widzi na wyświetlaczu, ponieważ doradca ma w czasie rzeczywistym podgląd tego co dzieje się na wyświetlaczu opryskiwacza. Kolejnym udogodnieniem jest system JDLink z subskrybcją Connect oraz aktywacją MachineSync, która umożliwiała dzielenie się z innym opryskiwaczem mapą pokrycia.

Podczas pokazów opryskiwacz wyposażony w system JDLink z subskrypcją Connect i aktywacją MachineSync, dzielił się również z innym opryskiwaczem mapą pokrycia, dzięki czemu obie maszyny zawsze widziały się na polu. Na klientach uczestniczących w pokazach, duże wrażenie zrobił również system automatycznej kontroli wysokości belki. Warto wspomnieć również o nowym systemie jej poziomowania z czujnikami ultradźwiękowymi, które utrzymują belkę zawsze na zadanej wysokości nad opryskiwanym plonem, niezależnie od warunków. System ten w trybie hybrydowym równocześnie wykrywa odległość zarówno do opryskiwanej uprawy jak i do gleby.

Podobne artykuły rolnicze

W bieżącymnumerze 3/2019
 • Nawożenie mikroelementami
 • Wybieramy drobnonasienne
 • Chwasty w zbożach jarych
 • Bez opon ani rusz
 • Przyszłość w elektryce?
 • Regulację czas zacząć
 • Jak zebrać więcej?
 • Azot w kukurydzy
 • Węże i rury do RSM
Agro Profil magazyn rolniczy nr 3/2019

MAGAZYN ROLNICZY AGRO PROFIL © 2019

AgroTech Kielce 2019

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pierwsze “Zielone pola” w Jakubowicach

Zamknij