Opony rolnicze Michelin

 • dodano: 10.04.2018
 • przez: Paweł Rychter

Podczas trwających w Brnie targów Techagro 2018 firma Michelin zaprezentowała innowacyjne opony rolnicze, podzielone na cztery typy: EvoBib, RoadBib, Xtweel oraz AxioBib.

Michelin EvoBib

Michelin EvoBib to opona, w której wykorzystano innowacyjną i opatentowaną technologię umożliwiającą dostosowanie kształtu profilu opony w zależności od ciśnienia. W przypadku prac polowych, chcąc stworzyć warunki do lepszej przyczepności, a przy tym ograniczyć ugniatanie gleby, należy zmniejszyć ciśnienie poniżej 1,2 bara. Wówczas powierzchnia obszaru kontaktu z podłożem jest większa, dzięki czemu opona może przenieść więcej mocy ciągnika na podłoże.

W transporcie z kolei zaleca się zwiększenie ciśnienia powyżej 2 barów, co sprawi, że z podłożem będzie stykać się tylko środkowa, ciągła część bieżnika. Gwarantuje to większą przyczepność, mniejsze drgania, a także oszczędność paliwa.

Tego typu transformacja opon jest możliwa dzięki zastosowaniu innowacyjnej konstrukcji karkasu. Oprócz technologii Ultraflex, wykorzystano tzw. efekt zawiasu, polegający na podnoszeniu się lub kładzeniu klocków barkowych na podłożu, dzięki kontrolowanemu ugięciu boków opony. Podczas jazdy ze zmniejszonym ciśnieniem obszar kontaktu z podłożem zwiększa się o 20%, co przekłada się na zysk trakcji o ok. 20-50% (dla ciągnika o mocy 300 KM) w zależności od warunków.

Opony Michelin EvoBib są dostępne w dwóch rozmiarach:
VF 710/70 R42 – tył
VF 600/70 R30 – przód

Michelin RoadBib

Michelin RoadBib to rozwiązanie dla rolników szukających opon do ciągników intensywnie użytkowanych w ruchu drogowym. Opony te zostały zaprojektowane we współpracy z rolnikami, a ich przeznaczeniem są ciągniki o mocy powyżej 200 KM. Według zapewnień producenta opony Michelin RoadBib wytrzymają nawet o 5000 godzin więcej w porównaniu z tradycyjnym ogumieniem. Wszystko dzięki zastosowaniu rewolucyjnej rzeźby bieżnika z 52 klockami, które w połączeniu z centralnym żebrem zapewniają o 40% więcej gumy na podłożu. Sprawdzą się zarówno na agresywnych, nieutwardzonych drogach, miękkiej glebie pól uprawnych oraz szosie.

Opony Michelin RoadBib będą dostępne w pierwszym kwartale 2018r., w rozmiarach:
VF 710/70 R42 – tył
VF 600/70 R30 – przód

Michelin AxioBib 2

Michelin AxioBib 2 to gama opon VF przeznaczonych do ciągników o średniej i dużej mocy. W rozmiarze 650/65 R42 oferują największą nośność spośród dostępnych aktualnie na rynku. Ponadto są one w pełni kompatybilne z 20- i 21-calowymi obręczami ciągników starszych typów oraz centralnymi systemami regulacji ciśnienia. Na podstawie testów przeprowadzonych w czerwcu 2016r. stwierdzono, że opony serii AxioBib 2 VF są w stanie zwiększyć uciąg ciągnika nawet o 35% w stosunku do ogumienia standardowego dostępnego na rynku. Zastosowanie technologii Ultraflex umożliwia korzystanie z opony nawet przy ciśnieniu jedynie 0,6 bara.

Opony Michelin AxioBib 2 będą dostępne w rozmiarach:
VF 540/65 R30
158D/155E TL
VF 650/65 R42
174D/171E TL

 

Podobne artykuły rolnicze

W bieżącymnumerze 11/2018
 • Co powinieneś wiedzieć o potasie?
 • Kanianka – stary nowy pasożyt
 • Dlaczego łan wylega?
 • Siej dobrze dobrane odmiany
 • Gnojowicy nie za dużo!
 • Jak będziemy zwalczać chwasty w 2050 roku?
 • 100 ha na jednym zbiorniku?
 • Testy polowe Zetora
 • Agregaty do siewu w systemie uproszczonym
 • Adaptery sercem rozrzutnika
Agro Profil magazyn rolniczy nr 11/2018
Zapisz się do naszego newslettera
Skontaktuj się z nami

MAGAZYN ROLNICZY AGRO PROFIL © 2018

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lista rankingowa dla grup producenckich
Zamknij