W szczegółowym teście DLG system dialogowy CLAAS CEMOS udowodnił swoją przewagę w kwestii zwiększenia ogólnej wydajności. Zmierzony potencjał optymalizacyjny w uprawie gleby wynosi przy tym aż do 21% – i to na stałe. System ten ponadto przyczynił się do uzyskania wyjątkowego wyróżnienia, jakim jest tytuł „Ciągnika Roku 2021” dla CLAAS AXION 960.
CLAAS AXION z wyjątkowym tytułem “Tractor of The Year 2021 Sustainable”!
Innowacyjny System CEMOS, który zainstalowany jest w ciągnikach CLAAS AXION 800 i 900 przyczynił się do nadania tytułu „Ciągnika Roku 2021” dla modelu AXION 960 w kategorii: Tractor of The Year 2021 Sustainable (z j.ang. zrównoważony). Jury, składające się z przedstawicieli aż 25 krajów, podkreśliło, że system cechuje łatwość użytkowania, optymalizacja bardzo ważnych ustawień takich jak ciśnienie w ogumieniu czy balastowanie ciągnika oraz znaczące obniżenie zużycia paliwa w zróżnicowanych warunkach na polu. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że ciągniki są jeszcze bezpieczniejsze, niezawodne, wydajne, a zarazem ekonomiczne. Co więcej dbają o środowisko poprzez niższy stopień ugniatania gleby oraz mniejszą emisje spalin. Wszystkie te wartości spełnia system CLAAS CEMOS.
Tytuł, który uzyskał CLAAS AXION 960 to odznaczenie dla ciągnika, który jest już dostępny w sprzedaży i wykorzystuje nowoczesne technologie w pracy codziennej. Cechuje go inteligentna technologia oraz umiejętność przetwarzania szeregu danych, które mają wpływ na optymalne ustawienie ciągnika. CLAAS AXION 960 to traktor wykorzystywany przede wszystkim do ciężkiej pracy polowej, a teraz dzięki systemowi CEMOS zyskał dodatkową inteligencję. Nie bez powodu więc mottem marki CLAAS jest ciężka praca, mądrze wykonana!
Poprawia wyniki nawet najlepszych operatorów
Aby udowodnić łatwą optymalizację ciągnika dzięki systemowi CEMOS, w połowie września 10 operatorów z Niemiec, Francji, Polski i Danii wzięło udział w praktycznych testach w dużym gospodarstwie w Saksonii-Anhalcie. Podczas testów obecni byli inżynierowie z Centrum Testowego Technologii i Materiałów Eksploatacyjnych Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego DLG, którzy rejestrowali prędkość jazdy oraz zużycie paliwa dla wszystkich sprawdzanych wariantów. Ponadto podczas przejazdów pomiarowych dokumentowano każdą zmianę ustawień maszyny zarówno przez operatorów jak i system CEMOS dla ciągników.
Na wybranych fragmentach pól, przez trzy dni wykonywano przejazdy pomiarowe z półzawieszanymi kultywatorami w płytkiej i głębokiej uprawie gleb piaszczystych, słabo gliniastych oraz mocno gliniastych. Mając do dyspozycji dwa ciągniki CLAAS AXION 870 CMATIC, rolnicy i operatorzy, którzy pochodzili zarówno z gospodarstw rolnych jak i z przedsiębiorstw usługowych, mogli najpierw według własnego uznania ustawić odpowiednie parametry, takie jak balast przedni, obciążniki kół, ciśnienie w oponach i regulację obrotów silnika, a następnie wykorzystać ustawienia podczas pracy w polu – czyli bez stosowania systemu CEMOS dla ciągników. CLAAS udostępnił w tym celu nie tylko ciągniki, lecz także obciążniki o różnej masie. Dzięki zintegrowanym układom regulacji ciśnienia w oponach CLAAS CTIC 2800 możliwa była szybka regulacja ciśnienia w ogumieniu. Wszyscy operatorzy dokonywali ustawień do momentu osiągnięcia optymalnych ich zdaniem parametrów. Wielu uczestników już wcześniej zebrało szczegółowe informacje o technicznych możliwościach optymalizacji i najlepszych ustawieniach parametrów, takich jak np. optymalne zakresy obrotów w odniesieniu do zużycia paliwa i momentu obrotowego oraz prędkości zapewniające optymalną efektywność ogólną. W teście wzięli zatem udział absolutni profesjonaliści – operatorzy z wieloletnim doświadczeniem pracy ciągnikami CLAAS AXION.
Następnie wszystkie przejazdy zostały powtórzone z aktywowanym systemem CEMOS dla ciągników, a operatorzy według własnego uznania potwierdzali propozycje optymalizacji lub żądali od systemu innych propozycji. Również tutaj w razie potrzeby wymieniano obciążniki, korygowano ciśnienie w oponach lub modyfikowano parametry obniżania obrotów silnika. Podobnie jak w poprzednich przejazdach, proces ten odbywał się do momentu osiągnięcia optymalnych parametrów dla danego fragmentu pola i dominujących warunków pracy.
Większa wydajność powierzchniowa przy zmniejszonym zużyciu oleju napędowego
Po pomyślnym ukończeniu przejazdów praktycznych ustalone wartości zostały przeanalizowane i ocenione przez Centrum Testowe DLG. Aby stworzyć ocenę ogólną, porównano i uśredniono ustalone wartości dla wszystkich operatorów z wariantów z użyciem systemu CEMOS w ciągnikach i bez użycia tego innowacyjnego rozwiązania. Rezultat: CEMOS był w stanie zredukować zużycie oleju napędowego nawet o 16,8%, co znacznie przewyższa efekt samego układu regulacji ciśnienia w oponach. Jednocześnie system u 80% operatorów spowodował wzrost wydajności powierzchniowej nawet o 16,3%. Licząc zatem 3000 godzin pracy w uprawie gleby z wykorzystaniem dużego ciągnika o zużyciu oleju napędowego 50 l/h bez systemu CEMOS dla ciągników i 41,6 l/h z tym systemem, możliwe jest zaoszczędzenie nawet 25 200 l oleju napędowego i do 67 000 kg CO2! Jednocześnie czas pracy rolnika lub usługodawcy w tym okresie zmniejsza się dzięki temu o nawet 490 godzin, czyli prawie 50 dni roboczych.
Potencjał oszczędności we własnym gospodarstwie można określić online za pomocą kalkulatora CEMOS.
Zatwierdzone wyniki są tym bardziej godne uwagi, że uczestnicy należą do ścisłej czołówki operatorów i doskonale przygotowali się do testu, gromadząc wiedzę o optymalnym ustawieniu ciągników. CEMOS dla ciągników stanowi zatem jedyny system na rynku, który jest w stanie całkowicie zoptymalizować zarówno wydajność pracy, jak i zużycie energii, przewyższając efekt samego układu regulacji ciśnienia w oponach, dostosowanego balastu i hydraulicznych regulatorów siły uciągu. CEMOS dla ciągników wyznacza standardy jako połączony wzór litrów na hektar (l/h) i hektarów na godzinę (ha/h), a teraz otrzymał także znak jakości niezależnego instytutu badawczego DLG. System CEMOS nie tylko optymalizuje sam ciągnik i narzędzie dołączane, lecz także edukuje operatora. Ciągła interakcja z systemem CEMOS dla ciągników umożliwia bowiem operatorowi stałe uczenie się, gdyż warunki podczas wszystkich prac ulegają ciągłym zmianom – nawet z roku na rok. Przebieg testów ciągników CLAAS AXION z inteligentnym systemem CEMOS został przedstawiony w relacji filmowej.
Dalszy potencjał optymalizacji
„Czymś wyjątkowym na rynku jest również zintegrowany w CEMOS dla ciągników asystent pługa” – wyjaśnia Guido Hilderink, Manager ds. Produktu – Ciągniki w CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH. „Nie został on jednak sprawdzony w teście DLG. Jak pokazały nasze doświadczenia i pierwsze testy przeprowadzone przez renomowane czasopisma branżowe, asystent pługa skrywa jeszcze duży potencjał optymalizacji zawarty w CEMOS dla ciągników. Niewłaściwe ustawienie linii uciągu, szerokości bruzdy przedniej lub pochylenia kół powoduje bowiem duże straty oleju napędowego i wydajności. CEMOS dla ciągników pozwala uniknąć tego rodzaju błędów w ustawieniach. W tym celu w systemie zapisane są najważniejsze parametry wszystkich popularnych modeli pługów”.
Sposób funkcjonowania CEMOS można rozszerzyć na prawie wszystkie obszary zastosowania ciągników. W przyszłym roku pojawią się w nim kolejne obszary pracy. „Zyskawszy potwierdzenie w postaci testu DLG, jesteśmy pewni, że CEMOS dla ciągników będzie dominował na rynku” – kontynuuje Guido Hilderink. „Tym systemem wyznaczyliśmy już pionierski kierunek rozwoju ciągników. Z doświadczenia wiemy, że korzystają z niego także wysoce zmotywowani i bardzo doświadczeni operatorzy, którzy pragną stawać się jeszcze lepsi”.
CEMOS dla ciągników jest dostępny fabrycznie jako opcja dla serii ARION 500 CMATIC, ARION 600 CMATIC, AXION 800 CMATIC i AXION 900 CMATIC, a w ciągnikach tych serii od roku produkcji 2018 istnieje możliwość doposażenia w CEBIS TOUCH.