Firma Bomet zaprezentowała podczas tegorocznych targów Agritechnica w Hanowerze nowy mechaniczny siewnik punktowy Serpens. Do tej pory w ofercie producenta znajdowały się siewniki rzędowe uniwersalne oraz siewniki nadbudowane na bronę wirnikową Scorpius.

Mechaniczny siewnik punktowy Serpens przeznaczony jest do precyzyjnego wysiewu nasion kukurydzy, soi, sorgo, orzeszków ziemnych oraz fasoli mung. Posiada 4 sekcje z mechanicznym punktowym systemem wysiewu o szerokości roboczej 3 metry. Maszyna sprawdzi się w gospodarstwach o małych i średnich areałach.

 

Precyzja i kontrola głębokości

Sekcja siewnika wyposażona jest w zbiornik nasienny o pojemności 25 dm3. Odpowiednio ukształtowane dno zapewnia całkowite opróżnienie z materiału siewnego. Sekcja wysiewająca napędzana jest poprzez szerokie koło kopiujące oraz przekładnię łańcuchową. Niemniej ważnym zadaniem koła kopiującego jest utrzymanie i kontrola odpowiedniej głębokości siewu oraz zagęszczanie gleby nad wysianym ziarnem.

Wymienne tarcze wybierające nasiona umożliwiają precyzyjny wysiew różnych wielkości ziaren na czterech głębokościach: 3 cm, 6 cm, 8 cm i 10 cm. Zastosowanie wymiennych par kół umożliwia uzyskanie aż ośmiu rozstawów wysiewu nasion w rzędzie: 12 cm, 13 cm, 14 cm, 15 cm, 16 cm, 17 cm, 18 cm i 19 cm. Natomiast modułowa budowa ramy i sekcji siewnika pozwala na uzyskanie szerokości międzyrzędzi uprawianych roślin w szerokim zakresie od 50 cm do 80 cm.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Duże rozrzutniki w modzie

Ekonomiczny i bezpieczny wysiew

– Siewnik Serpens został stworzony z myślą o precyzyjnym, wysokiej jakości siewie oraz komfortowej obsłudze. Aby zwiększyć uniwersalność i poprawić ekonomiczność przejazdów roboczych, wyposażyliśmy go w aplikator nawozów – mówi Łukasz Sińczuk, wiceprezes firmy Bomet.

Zbiornik aplikatora nawozu o pojemności 70 dm3 połączony jest teleskopowymi przewodami z redlicą znacznika aplikatora. Odpowiednio ukształtowany znacznik pozwala dostarczyć na odpowiednią głębokości i w odpowiedniej odległości w bok od nasion dawkę startową nawozów. – Taki sposób aplikacji ma za zadanie bezpiecznie i efektywnie stymulować rozwój młodych roślin – dodaje Łukasz Sińczuk.

Standardowym wyposażeniem siewnika są hydrauliczne znaczniki oraz koła podporowe. Waga maszyny wynosi: 630 kg (bez dozownika nawozu), 800 kg (z dozownikiem nawozu). Siewnik może być podłączony do ciągnika o mocy 40 kW / 50 KM.