- Publikacja zgłaszana do planu wydawniczego jest wstępnie oceniana przez zespół redakcyjny. Po pozytywnej weryfikacji pracy wybierany jest jej Redaktor prowadzący, który kieruje utwór (kompletny materiał autorski) do recenzji.
- Do oceny publikacji Redaktor prowadzący, w porozumieniu z zespołem redakcyjnym, zwykle powołuje jednego recenzenta. Autorzy mogą przedstawić listę proponowanych recenzentów, z której może skorzystać Redaktor.
- Redaktor kieruje utwór do recenzenta będącego niekwestionowanym autorytetem w danej dziedzinie. Na recenzentów powołuje się najczęściej samodzielnych pracowników naukowych.
- Recenzent otrzymuje pracę w wersji elektronicznej.
- Recenzja musi mieć formę pisemną i powinna zawierać między innymi ocenę takich elementów, jak: zasadność i trafność podjętego tematu, nowatorstwo/oryginalność dzieła, wartość merytoryczna, sposób prezentacji treści, ew. ocena materiału ilustracyjnego.
- Redaktor przekazuje recenzję autorowi, stwarzając możliwość ustosunkowania się do zawartych w niej uwag. Jeśli Recenzent zamieści szczegółowe uwagi bezpośrednio na maszynopisie lub w pliku – Redaktor również przekazuje je Autorowi.
- Autor ustosunkowuje się do recenzji, przygotowuje poprawioną wersję utworu i przekazuje materiały do wydawnictwa.
- Redaktor prowadzący ocenia, czy Autor rozważył wszystkie uwagi Recenzenta oraz czy zamieścił stosowne wyjaśnienia w sprawach wątpliwych. Jeżeli poprawienie utworu nie budzi wątpliwości, jest on akceptowany do wydania. W przypadku stwierdzenia braków albo pojawienia się jakichkolwiek niejasności, manuskrypt jest odsyłany do Autora z prośbą o uzupełnienie.
- Ewentualny kontakt Autora z Recenzentem na etapie poprawiania pracy, jeszcze przed jej opublikowaniem, odbywa się zawsze za pośrednictwem Wydawnictwa.
- Recenzent ma prawo do wglądu w zmienioną wersję pracy przed podjęciem ostatecznej decyzji o jej opublikowaniu.
Strona główna Procedura recenzji