Niebawem na pola wyjadą rozrzutniki obornika. Sprawdziliśmy u kilku wybranych firm, jak wygląda rynek w tym segmencie maszyn, co kupują rolnicy i z jakim wyposażeniem.
Krzysztof Grzeszczyk
U progu kolejnego sezonu intensywnej pracy rozrzutników zapytaliśmy przedstawicieli kilku producentów rozrzutników m.in. o to, które modele kupują rolnicy, a które – firmy usługowe. Jaki rodzaj skrzyni i podwozia brany jest pod uwagę przy realizacji takiej inwestycji. Z jakim adapterem najczęściej rolnicy nabywają rozrzutnik. Kolejnym aspektem jest rodzaj sterowania maszyną. Na jakie dodatkowe wyposażenie decydują się rolnicy przy konfiguracji zamówienia, co wpływa na żywotność konstrukcji i komfort pracy i czy w najbliższym czasie planowane są premiery nowych modeli.
Przeczytaj również: Obornik i pomiot kurzy to najcenniejsze nawozy?
A-Lima-Bis |
– Jeżeli chodzi o pytanie, jakie modele i o jakiej ładowności najczęściej kupują rolnicy, a jakie firmy usługowe, to z naszej oferty rolnicy indywidualni wybierają modele o ładowności 12–14 t, a firmy usługowe – maszyny ze skrzynią o ładowności 16 t. Natomiast co do rodzaju platformy ładunkowej to zarówno indywidualni rolnicy, jak i firmy usługowe preferują skrzyniowy typ budowy. Jeżeli chodzi o wybór podwozia, to nasza firma oferuje tylko rozwiązanie jednoosiowe z dużym kołem. Dodam tylko, że dużo klientów szuka tego typu rozwiązania. Rozrzutniki są wyposażone w pionowy, dwuwalcowy adapter z talerzami na dole. Odnośnie kwestii sterowania i preferencji klientów jest to bardzo indywidualna kwestia, jednak coraz większe grono klientów stawia na elektryczne sterowanie. Zwiększa to wygodę użytkowania. Przy konfigurowaniu zamówienia bardzo dużą uwagę zwraca się na uniwersalność zastosowania, czyli nadstawki objętościowe, przekładnia dwubiegowa do szybkiego rozładunku. Własna hydraulika oraz systemy wagowe są popularne wśród firm usługowych. Na komfort obsługi, oprócz wyposażenia wymienionego powyżej, wpływa także sterowanie wszystkimi funkcjami maszyny za pomocą jednego sterownika EVO PAD SR. Rolnicy coraz większą uwagę przykładają do trwałości zakupowanych maszyn. W tym zakresie oferujemy rozrzutniki ocynkowane, które dodatkowo można pomalować. Cały czas rozwijamy obecną konstrukcję i ulepszamy swoje rozwiązania za pomocą własnego biura konstrukcyjnego – podsumowuje Krystian Jopek, dyrektor Działu Maszyn Rolniczych w firmie A-Lima-Bis.
Euromilk |
– Rolnicy najczęściej wybierają RX1400 HD 14,4 m3 oraz RX1600 HD 15,9 m3, czyli 14 oraz 16 t, natomiast firmy usługowe modele od RX2070 HD+ do RX2470 HD+, czyli od 20 do 24 t pojemności (20,1–24,2 m3). Rolnicy oraz firmy usługowe wybierają skrzynię skorupową. Taka konstrukcja uniemożliwia gromadzenie się nieczystości w szczelinach. Skrzynia skorupowa umożliwia również przewożenie materiału nawozowego o strukturze półpłynnej (lub mniej zwartej).
Co do rodzaju podwozia, to rozrzutniki do 18 t klienci wybierają jednoosiowe o jak najszerszym ogumieniu 710/70 R38, natomiast od 20 ton – na osi tandem skrętnej z oponami o rozmiarze 650/55 R26,5. Co do wyboru adaptera, to klienci poszukują maszyn uniwersalnych, a taką jest rozrzutnik z adapterem pionowym, dwubębnowym ze względu na wysoką przepustowość i wydajność. Ten typ adaptera radzi sobie z każdym typem materiału nawozowego. Talerze o średnicy 105 mm oraz grube wałki adaptera zapewniają jeszcze bardziej efektywny wysiew wapna oraz jeszcze szerszy rozrzut nawozu. Jeżeli chodzi o sterowanie maszyną, to rolnicy wybierają podstawowe modele RX – ze sterowaniem mechanicznym lub proste, elektroniczne sterowanie posuwem taśmy. Z kolei firmy usługowe wybierają zaawansowane, elektroniczne sterowanie PREMIUM. Przy konfigurowaniu zamówienia klienci oczekują maszyny wielozadaniowej, dlatego też zwracają uwagę na to, aby rozrzutnik był doposażony w sterowanie elektroniczne, oświetlenie skrzyni roboczej, kamerę, nadstawki do przewozu masy objętościowej, zdejmowany adapter rozrzucający, który umożliwia doposażenie maszyny w skrzynię pojemnościową (dostawka do przewozu masy objętościowej). Co do komfortu pracy, warto dodać, że amortyzowany dyszel hydraulicznie działa zarówno przy pustym, jak i przy załadowanym rozrzutniku. Nasze rozrzutniki mają możliwość zmiany położenia osi przy rozrzutnikach jednoosiowych. Poza tym intuicyjne sterowanie elektroniczne rozrzutnikiem z jednego panelu z podświetlanym ekranem umożliwia pracę nocą. Co do trwałości maszyn, nasi klienci nie chcą ocynkowanych rozrzutników ze względu na skorupową konstrukcję. Ocynk przy braku dostępu tlenu w miejscach trudno dostępnych utlenia się, odparza i traci właściwości antykorozyjne. Dodatkowo konserwacja oraz mycie tego typu konstrukcji jest uciążliwe. Nasze maszyny przechodzą 4-etapowy proces lakierowania: śrutowanie, myjka chemiczna, podkład epoksydowy i farba poliuretanowa. Taki proces lakierowania dotyczy całej maszyny wraz z jej elementami (łańcucha, wałków, elementów adaptera itp.) Ten proces zapewnia najwyższą wytrzymałość i odporność antykorozyjną. Jeżeli chodzi o realizację specjalnych zamówień, to proponujemy sterowanie elektroniczne PREMIUM, które umożliwia kontrolowanie wielu elementów pracy rozrzutnika oraz ich dostosowywanie pod operatora maszyny. Jest to m.in. prędkość posuwu taśmy zależna od prędkości jazdy, czujniki stopnia otwarcia gilotyny oraz kąt otwarcia deflektorów i wyposażenie rozrzutnika w system wagowy, który będzie dopełnieniem zaadaptowania maszyny pod precyzyjne dawkowanie nawozu. W roku 2022 planujemy wprowadzenie na rynek nowych modeli RX BUFFALO – mówi Łukasz Grecki, dyrektor handlowy w firmie EUROMILK.
Joskin |
– Ze względu na swoją uniwersalność najczęściej wybieranym modelem rozrzutnika przez rolników jest niewątpliwie SIROKO (w przedziale ładowności od 9 do 13 t). Firmy usługowe z kolei swoją uwagę skupiają na maszynach o większej ładowności. Najczęstszym wyborem są modele Ferti-SPACE i Tornado o ładownościach od 14 do 22 t. W naszej ofercie nie posiadamy rozrzutnika z burtową skrzynią. Rolnicy najczęściej wybierają wąską, obniżoną skrzynię z kołami o dużej średnicy umieszczonymi z boku, które zapewniają dużą stabilność i łatwość jazdy (Siroko, Tornado). Firmy świadczące usługi wybierają modele z szeroką skrzynią (Ferti-SPACE). Jeżeli chodzi o wybór podwozia, to zdecydowanym faworytem w wyborze rolników są modele jednoosiowe z kołami o dużej średnicy umieszczonymi z boku skrzyni. Natomiast przy wyborze adaptera ze względu na swoją uniwersalność najczęstszym wyborem klientów są adaptery pionowe. Dzięki nim użytkownicy mogą bez problemu rozrzucać każdy rodzaj obornika oraz wysiewać wapno. Co do sterowania przy mniejszych modelach rozrzutnikach (Siroko), użytkownicy preferują sterowanie mechaniczne lub proste sterowniki elektryczne. Większe modele rozrzutników (Ferti-SPACE, Tornado) są często wyposażane w zaawansowane sterowanie maszyną włącznie z systemami Isobus. Najczęstszymi opcjami zamawianymi przez użytkowników są niewątpliwie zestawy dodatkowych nadstawek zwiększających pojemność rozrzutnika oraz szerokokątny wałek odbioru mocy dający bardziej komfortową pracę. Co do rozwiązań wpływających na komfort pracy, to jest to niewątpliwie resorowany dyszel, który poprawia komfort pracy maszyną i w naszych modelach jest on montowany w standardzie bez dopłaty. Również system zasłaniania lamp podczas pracy na polu umożliwia utrzymanie je w czystości przy późniejszym poruszaniu się po drogach. Jeżeli chodzi o trwałość sprzętu rolniczego, to wiemy, jak ważne jest zabezpieczenie antykorozyjne maszyny i uważamy, że cynkowanie jest najlepszą metodą na takie zabezpieczenie. Wszystkie modele Siroko są standardowo cynkowane, co daje nam i naszym użytkownikom spokój na lata. Firma Joskin daje możliwość szerokiej konfiguracji naszych rozrzutników. Oferujemy naszym klientom maszyny dawkujące rozrzucany materiał w określonej dawce proporcjonalnie do prędkości jazdy lub zastosowanie systemu dawkowania w zależności od zasobności gleby. Rolnictwo w naszym kraju bardzo szybko się rozwija i takie kwestie są coraz częstszym tematem zapytań naszych klientów. Nasi specjaliści stale pracują nad ulepszaniem maszyn naszej marki. W przyszłości pojawi się nowy design modelu Tornado3 – wyjaśnia Adam Chmurak, koordynator techniczny w firmie Joskin Polska.
Unia |
– Jeżeli chodzi o rozrzutniki marki Unia, to klienci najczęściej wybierają tandemowe modele Tytan TD Premium. Około 58% rozrzutników sprzedanych od stycznia do maja br. to właśnie popularne Tytany. Wśród nich największą popularnością cieszył się Tytan 10TD Premium o ładowności nominalnej 8 t. Niestety, nie posiadamy dokładnych danych dotyczących sprzedaży do rolników indywidualnych i firm usługowych, jednakże te drugie najczęściej decydują się na maszyny o większych ładownościach, umożliwiające osiągnięcie dużych wydajności. Firma Unia w swojej ofercie posiada rozrzutniki jedynie ze sprawdzoną skrzynią skorupową. Są one najchętniej wybierane przez rolników i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Konstrukcja skorupowa gwarantuje maksymalną szczelność, wytrzymałość (brak zbędnych łączeń) oraz zapewnia większą ładowność przy podobnej objętości do skrzyń o innych typach budowy. Co do rodzaju podwozia, to biorąc pod uwagę wcześniej już podane informacje, najpopularniejsze nadal są rozrzutniki na tandemie resorowanym. Niemniej jednak rolnicy i usługodawcy posiadający mocne ciągniki, które „nie boją się” trudnych warunków glebowych (np. po obfitych deszczach), często wybierają rozrzutniki jednoosiowe Apollo i Apollo Premium, które są wyposażone w duże koła ograniczające opory toczenia. Jeżeli chodzi o wybór adaptera, to uwzględniając tegoroczną sprzedaż rozrzutników marki Unia, zdecydowanie można stwierdzić, że nadal najpopularniejszym rodzajem adaptera wybieranym przez rolników jest adapter pionowy. Z takim właśnie systemem rozrzutu zostało sprzedanych 90% rozrzutników marki Unia w tym roku. Pozostałe 10% klientów decyduje się na adapter poziomy połączony z tarczowym. Wynik ten nie powinien dziwić raczej nikogo, gdyż taka tendencja – jeżeli chodzi o wybór adaptera – dominuje na rynku już od wielu lat. Co do sterowania maszyną, to zdecydowana większość użytkowników (ponad 90%) nadal wybiera prostszą obsługę rozrzutnika. Nie jest to związane jedynie z niższą ceną zakupu, ale też z wyposażeniem ciągników, z którymi rozrzutniki są agregowane. Większe rozrzutniki (np. Apollo 16 Premium, Tytan 20/24) najczęściej doposażane są w bardziej zaawansowane systemy sterujące: Starter Spread Pro lub Superior, które ułatwiają obsługę maszyny i zdecydowanie poprawiają komfort pracy operatora. Rozrzutniki marki Unia są bardzo bogato wyposażone już w wersji standardowej. Każda maszyna w podstawie posiada m.in. zasuwę skrzyni ładunkowej, instalację oświetleniową i hamulcową czy też hydrauliczną, bezstopniową regulację przenośnika podłogowego. Z wyposażenia opcjonalnego, które cieszy się największym zainteresowaniem klientów, na pewno należy wymienić tylną osłonę hydrauliczną, deflektory (do wyboru mechaniczny lub hydrauliczny) oraz bogatą ofertę kół w różnych rozmiarach. Dodatkowo dostępne są inne opcje, takie jak: przystawka objętościowa, różne możliwości sterowania maszyną (Starter Spread Basic, Starter Spread Pro, Superior) czy też podpora hydrauliczna. Co do rozwiązań poprawiających komfort pracy, dodam, że wśród wielu elementów wyposażenia standardowego i opcjonalnego wpływających na komfort codziennej obsługi rozrzutników marki Unia na pewno należy wymienić resorowany dyszel zaczepowy, komputery sterujące, umożliwiające kontrolę nad wszystkimi funkcjami hydraulicznymi maszyny (Superior), amortyzowane osie skrętne (Tytan 20/24 oraz 30/36), komfortową obsługę przenośnika podłogowego czy też opcjonalne deflektory sterowane hydraulicznie, które umożliwiają prostą i dokładną regulację szerokości rozrzutu materiału. Na pytanie, czy rolnicy biorą pod uwagę trwałość konstrukcji, np. ocynkowanie i dodatkowe malowanie, odpowiem tak, że po pierwsze należy zaznaczyć, że rolnicy są coraz bardziej świadomymi klientami. Dobrze znają specyfikę danej maszyny i konkretnego modelu jeszcze przed wizytą u dealera. Jest to w dużej mierze zasługa Internetu, gdzie można znaleźć wszelkie materiały, parametry techniczne danej maszyny, jak i filmy pokazujące pracę sprzętu umieszczane przez innych użytkowników. Po drugie – jakość wykonania i konstrukcja maszyny oraz jej wydajność zawsze były i będą istotnymi elementami podczas dokonywania decyzji o zakupie. Rozrzutniki produkowane w Brzegu charakteryzują się solidną konstrukcją, odpowiednim rozkładem masy oraz statecznością maszyny, które sprawiają, że codzienna praca jest bezproblemowa oraz przyjemna dla operatora, a konserwacja nie pochłania dużo czasu. Jeżeli chodzi o realizację specjalnych zamówień, to obecnie nasza firma jest na etapie wdrażania systemów rolnictwa precyzyjnego do wszystkich modeli rozrzutników. Rozwiązania, nad którymi pracujemy, umożliwią stosowanie zmiennych dawek na podstawie map zasobności oraz sprawią, że obsługa naszych maszyn stanie się jeszcze bardziej komfortowa. Rolnictwo precyzyjne nie jest już pieśnią przyszłości i trendem, ale rzeczywistością, w której znajdujemy się obecnie. Coraz większe wymagania i zmieniające się przepisy UE oraz krajowe zmuszają rolników do precyzyjnej aplikacji nawozów mineralnych oraz organicznych, a my jako producent musimy tworzyć maszyny, które rolnikom to po prostu umożliwią. Na pytanie o nowe modele rozrzutników, odpowiem tak, jak wspomniałem wcześniej – nasza firma stale pracuje nad rozwojem i modernizacją swoich maszyn (dotyczy to nie tylko nawożenia). Obecnie rynek wymaga od producentów ciągłego rozwoju i stałych modyfikacji w swoim portfolio produktowym. Maszyny przeznaczone do nawożenia mineralnego i organicznego stanowią kluczową gałąź w ofercie marki Unia i myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli zaprezentować rolnikom nowe maszyny w tej gamie. Wkrótce podamy więcej informacji co do nowości, które będą przez nas prezentowane. Warto również zaznaczyć, że od początku lipca można już zamawiać wszystkie modele rozrzutników Unii w wersjach homologowanych (zgodnie z normą EU 167/2013) – podsumowuje Janusz Podróżny, Product Manager odpowiedzialny za maszyny do nawożenia w firmie UNIA.