Co znajdziesz w artykule?
Cła wprowadzone przez nową administrację USA na import towarów europejskich obejmują 70% całkowitej wielkości unijnego eksportu do tego kraju. UE proponuje stronie amerykańskiej negocjacje mające na celu powrót do zrównoważonego handlu, ale przygotowuje się do podjęcia adekwatnych środków zaradczych w celu ochrony europejskich przedsiębiorstw i konsumentów, powiedział europejski komisarz ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego Maroš Šefčovič na konferencji prasowej w Luksemburgu.
Amerykańskie cła objęły unijny eksport o wartości 380 mld euro
„Obecna sytuacja handlowa ze Stanami Zjednoczonymi, naszym największym partnerem handlowym, jest trudna. Duża liczba taryf poważnie uderza w znaczną część europejskiego eksportu. Mówimy o 380 miliardach euro eksportu do USA, co stanowi około 70 procent naszego całkowitego eksportu do tego kraju. Mamy do czynienia z taryfami wynoszącymi 20 lub 25 procent, a nawet wyższymi w połączeniu z istniejącymi taryfami krajowymi, na przykład 27,5 procent na wszystkie samochody osobowe.
SPRAWDŹ TAKŻE: Kurs euro i dolara idzie mocno w górę, a giełda w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania
Bariery celne Trumpa obejmują też unijny eksport towarów rolno-spożywczych
Stany Zjednoczone były drugim głównym odbiorcą eksportu rolno-spożywczego UE w 2024 r. (13% eksportu UE) i odnotowały największy wzrost w porównaniu do 2023 r. (+ 3,3 mld EUR, +12%). Największymi kategoriami eksportu towarów rolno-spożywczych do USA w 2024 r. były: wino i produkty na bazie wina (17% wartości tego eksportu), przetwory zbożowe i produkty młynarskie (10%), napoje spirytusowe i likiery (9%) oraz oliwki i oliwa z oliwek (9%).
UE chce negocjować, ale przygotowuje swoją odpowiedź
„Jesteśmy w pełni gotowi usiąść do stołu negocjacyjnego, kiedy nasi amerykańscy partnerzy będą gotowi”. Jednak UE, choć pozostaje otwarta i zaangażowana w negocjacje, nie będzie czekać w nieskończoność. „Dopóki nie zobaczymy znaczącego postępu, UE będzie nadal działać w trzech kierunkach – zauważył Komisarz Europejski.
Komisarz zaznaczył, że UE będzie bronić swoich interesów, stosując środki zaradcze, dywersyfikować handel poprzez nowe umowy handlowe z państwami trzecimi i podejmować działania mające na celu ochronę jednolitego rynku przed szkodliwym przekierowywaniem handlu.
Ostateczna lista towarów na które UE nałoży cła odwetowe zostanie przyjęta 15 kwietnia
„W odpowiedzi na cła na stal i aluminium otrzymaliśmy opinie od krajów członkowskich i 660 interesariuszy. Pracujemy nad przedstawieniem listy środków zaradczych, które powinny zrównoważyć obciążenie wszystkich państw członkowskich. Ich prezentacja jest zaplanowana na 9 kwietnia. „Ostateczna lista zostanie przyjęta 15 kwietnia, a pierwsze cła zostaną nałożone od pierwszego dnia i zostaną wprowadzone dla pozostałych towarów 15 maja” — powiedział Šefčovič.
Jednocześnie, jego zdaniem, UE zmieni swoje nastawienie w handlu i inwestycjach z globalnymi partnerami, wśród których europejski komisarz wymienił Indie, Indonezję, Tajlandię, Filipiny i kraje Zatoki Perskiej. Jednocześnie UE przyspieszy zawieranie umów o wolnym handlu z innymi krajami świata.
Na liście ceł odwetowych mogą znaleźć się importowane z USA towary rolne
Dane KE pokazują, że USA wyeksportowały do Unii Europejskiej towary rolno-spożywcze o wartości 11 943 mln euro w 2024 roku (7% całego importu tej grupy towarów). Stawia to USA na czwartym miejscu wśród dostawców towarów rolno-spożywczych na teren UE (po Brazylii, Wielkiej Brytanii i Ukrainie). Najważniejszym towarem importowany z USA jest soja i kukurydza. Od początku obecnego sezonu Amerykanie dostarczyli do UE aż 5,3 mln ton soi – 51% wszystkich dostaw do UE. W przypadku kukurydzy, import z USA sięga w tym sezonie 3,42 mln ton, co stanowi 21% całego unijnego importu kukurydzy. Stany Zjednoczone odpowiadają też za 8% dostaw pszenicy durum i 6% pszenicy miękkiej do UE.
UE wzmocni systemu nadzoru nad importem
Aby zapobiec szkodliwym przekierowaniom handlu spowodowanym wprowadzeniem taryf celnych przez USA, UE podejmie wszelkie możliwe środki w celu ochrony jednolitego rynku UE, jej producentów i konsumentów w UE. Prace te rozpoczną się od wprowadzenia wzmocnionego systemu nadzoru nad importem, który będzie monitorowany na bieżąco – w tym celu UE powołuje specjalistyczną grupę zadaniową.
Jednocześnie UE będzie podejmować wysiłki na rzecz utrzymania zdrowych stosunków handlowych z resztą świata.
KE chce nadal opierać się na zasadach handlu wypracowanych przez WTO
„Nie zapominajmy: pomimo faktu, że USA zdecydowały się wycofać z niektórych zasad globalnego systemu handlowego, ten system handlowy pozostaje bardzo ważny dla UE i reszty świata. UE odpowiada za 13 procent globalnego handlu towarami. „Naszym priorytetem w WTO jest ochrona pozostałych 87 procent i upewnienie się, że globalny system handlowy pozostanie opłacalny dla reszty świata” – podkreślił Šefčovič.
Źródło: KE