Co znajdziesz w artykule?
Ubój zdrowych świń i zdaniem rolników nieuzasadnione interwencje Zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii z Nowej Soli oraz policyjne sankcje karne, to główne tematy o których dyskutowano podczas niedawnego spotkania Burmistrz Otynia, Barbary Wróblewskiej z rolnikami zajmującymi się drobną hodowlą trzody chlewnej na terenie gminy.
Ubój mimo starań rolników?
Jak wynika z relacji rolników które przedstawiła gmina, od miesięcy są oni zmuszani przez zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii do uboju wszystkich swoich świń mimo, że są one zdrowe, a gospodarstwa na bieżąco dostosowują się (ponosząc bardzo wysokie koszty) do wytycznych bioasekuracji związanej z ASF.
– Podczas notorycznych kontroli na siłę szuka się uchybień z naszej strony i dochodzi do absurdów, jak np. uwagi o muchach czy ptakach, które kontrolujący zobaczył z otwartej, prowadzonej zgodnie z rozporządzeniami hodowli. Jednocześnie z wizyt nie powstają protokoły, co jest niezgodne z prawem. Nie ma to nic wspólnego z komunikacją, pomocą czy doradzaniem, a to od tego w pierwszej kolejności jest Powiatowy Lekarz Weterynarii. Nakazuje nam się ubój zwierząt i sprzedaż mięsa, ale nie dostajemy wyników krwi na czas, żeby móc to zrobić w specjalnie wyznaczony na to dzień tygodnia. Nasyłana jest na nas policja, która wlepia mandaty za rzekome niedostosowanie do zasad bioasekuracji. Mamy dowody na przekraczanie uprawnień w postaci nagrań z rozmów z panią weterynarz – relacjonowali podczas spotkania rolnicy.
Skargi do ministra i wojewody
– Doskonale rozumiemy państwa problem i zrobimy co w naszej mocy, żeby pomóc. Bezpośrednio do wojewody lubuskiego, ale też do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi napiszemy skargę na działania zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii. Skontaktujemy się w tej sprawie z Lubuską Izbą Rolniczą i Starostwem Powiatowym – zapewniła burmistrz Wróblewska.
Pytania do Powiatowych Lekarzy Weterynarii
W związku z zaistniałą sytuacją, zwróciliśmy się do Powiatowego Lekarza Weterynarii – lekarza weterynarii Eweliny Lis i Zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii – lekarza weterynarii Małgorzaty Matysek w Nowej Soli z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania:
- Czy i na jakiej podstawie przeprowadzano opisane w artykule wizyty i kontrole?
- Czy i na jakiej podstawie wydawano nakazy uboju zwierząt i sprzedaży mięsa?
- Czy, na jakiej podstawie, w jakich okolicznościach i z jakim skutkiem interweniowała Policja?
Ponadto, dla pełniejszego obrazu sprawy poprosiliśmy wyżej wymienione adresatki pytań o ustosunkowanie się do sytuacji opisanych w powyższym artykule.
Zapytaliśmy też Burmistrz Otynia Barbarę Wróblewską o ewentualne efekty skarg do Ministra Rolnictwa i Wojewody. Do sprawy powrócimy jak tylko otrzymamy odpowiedzi.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: Urząd Miasta i Gminy Otyń