piątek, 26 lutego, 2021

Zadaniem GUS polscy rolnicy coraz bogatsi! Ile zarabia statystyczny rolnik?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Według GUS dochód w ubiegłym roku był wyższy o 8,4% w porównaniu do 2018 i wyniósł 44 217 tys. złotych, a aż o 15% wzrosły dochody z rodzinnych gospodarstw rolnych dając sumę końcową 43 745 tys. złotych.

Co wpłynęło na polepszenie sytuacji materialnej ?

Rozwój polskiego rolnictwa w 2019 r. zawdzięczał zmianom cen na europejskich i światowych rynkach rolnych. W zależności od kierunku specjalizacji gospodarstw odnotowano poprawę lub pogorszenie sytuacji finansowej na skutek ciągłego wahania cen w kraju. W 2019 r., wzrost cen wpłynął korzystnie na sytuację producentów zbóż, ziemniaków, drobiu i świń. W niewielkim stopniu poprawiła się sytuacja producentów mleka. W przypadku warzyw i owoców wzrost cen zdecydował o znacznie wyższej wartości produkcji, pomimo niższych zbiorów. Podwyżki cen w kraju przyniosły korzyści producentom rolnym, szczególnie zaprocentowały u gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej (wzrost wartości globalnej o 11,8% w porównaniu do 2018 r.).

W 2019 r. uwarunkowania rynkowe produkcji rolniczej, wyraźnie poprawiły się w porównaniu z rokiem poprzednim. Ceny produktów rolnych kosztowały więcej niż ceny środków do produkcji rolnej, a więc wskaźnik relacji cen (“nożyce cen”) był znacznie korzystniejszy dla producentów rolnych niż rok wcześniej i wynosił 111,6 wobec 94,4 w 2018 roku. Oprócz wahań cen na rynku krajowym na bieżący wynik finansowy złożyły się takie czynniki jak  zmiana nawyków żywieniowych i sytuacja na zagranicznych rynkach rolnych.

Wykres 1. Wskaźnik ”nożyc cen” w rolnictwie/ GUS

Ubiegły rok to  wysokie temperatury powietrza i brak opadów. Zbiory głównych płodów rolnych, z wyjątkiem ziemniaków, buraków cukrowych, oraz warzyw i owoców, były wyższe niż przed rokiem. Przy wzroście zbiorów i cen, wartość produkcji roślinnej (w cenach bieżących) zwiększyła się w skali roku o 11,8%. Wystąpił przy tym wzrost wartości towarowej produkcji roślinnej – o 10,6%. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano nieznaczny (o 0,7 p.proc.) spadek udziału towarowej produkcji roślinnej w globalnej produkcji rolniczej. Jednak wartość towarowej produkcji roślinnej w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych wzrosła do 2451 zł wobec 2219 zł przed rokiem, tj. o 10,5%.

Według RER (Rachunki Ekonomiczne Rolnictwa) globalna produkcja rolnicza w 2019 r. w cenach bieżących producenta, z uwzględnieniem dopłat bezpośrednich, kształtowała się na poziomie 113,4 mld zł, tj. o 6,2% wyższym niż przed rokiem. Zwiększenie wartości produkcji było spowodowane wzrostem cen o 8,7%, przy spadku wolumenu produkcji o 2,3%. Większa, w porównaniu z rokiem poprzednim, wartość produkcji była głównie wynikiem wzrostu produkcji roślinnej (o 14,5%) jak również w mniejszym stopniu usług świadczonych przez gospodarstwa rolne (o 3,1%) oraz pozostałej produkcji (drugorzędnej nierozdzielnej działalności rolniczej o 2%), przy zbliżonej do roku poprzedniego wartości produkcji zwierzęcej (wzrost o 0,4%). Najwyższy wzrost odnotowano w wartości produkcji:

  • ziemniaków 36,6%
  • warzyw 24,6%,
  •  owoców 21,3%.

Ostatecznie wartość produkcji roślinnej (w cenach bazowych) w 2019 r. była wyższa o 13,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, a w porównaniu do średniej z lat 2010-2018 zwiększyła się o 11,2%. Produkcja zwierzęca natomiast zwiększyła się jedynie o 2,9%.

Z roku na rok coraz lepiej ?

Według wyników badania budżetów gospodarstw domowych sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce poprawia się systematycznie od 2004 roku. W 2019 r. dynamika wzrostu przeciętnego dochodu rozporządzalnego była wyższa niż przed rokiem. Dochód wyniósł 1819 zł i w skali roku były wyższy o 5,0%. Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę, które wyniosły 1252 zł, w tym wydatki na towary i usługi konsumpcyjne – 1201 zł, były również większe niż w 2018 r. (odpowiednio o 3,1% i o 3,3%). Sytuacja w gospodarstwach domowych rolników nadal kształtowała się na poziomie niższym niż w pozostałych grupach społeczno-ekonomicznych, z wyjątkiem grupy rencistów. Gospodarstwa domowe rolników dysponowały dochodem rozporządzalnym w wysokości 914 zł na 1 osobę i cechowały się najniższym udziałem wydatków w dochodach i największą średnią kwotą nadwyżki dochodu nad wydatkami. Zeszłoroczny wzrost dochodów gospodarstw rolnych był efektem zwiększenia wartości produkcji o 30,7% przy wyższych kosztach ogółem o 32,4% i większych o 13,4% dopłatach do działalności operacyjnej. Rok 2019 powiał optymizmem, lecz bieżący 2020 namieszał w gospodarce. Sytuacja wielu gospodarstw uległa zmianie a  na finalne podsumowanie musimy poczekać do następnego lata lecz już teraz wiadomo, że dane odnotowane w ubiegłym roku nie będą tak spektakularne jak w 2019.

Maria Chmal
źródło:stat.gov.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

  1. Widzę że biorą tylko pod uwagę ile wzrosły ceny żywności a co ze środkami do producji , głównie chemia i części zamienne ceny maszyn które wzrosly o wiele więcej. I jeszcze jedno jest to dochód na rodzinę w gospodarstwie , a w gospodarstwie przeciętnie pracują co najmej dwie osoby czyli podzielmy to przez dwa, czyli 21872,5 na pracującego co dajel 1822,7 zł miesięcznie uwzględniając wkład majątkowy i brak urlopu i chorobowego ,super dochód…

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,188FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły