czwartek, 17 czerwca, 2021

Zaliczki suszowe PROW – konsultacje rozporządzenia

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło proces konsultacji społecznych rozporządzenia, którego efektem będą wypłaty 85% zaliczek z części działań obowiązującego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2019. Przesłanką do tego są straty poniesione przez rolników w skutek długotrwałej suszy. Przewidziano, że wypłaty rozpoczną się 16 października 2019 roku.

Długotrwała susza i związane z nią straty są motywem wypłat zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach poniższych Działań i Poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014—2020 za 2019 r: „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”, „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”, „Rolnictwo ekologiczne”, „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”

Wysokość zaliczki

Konsultowane rozporządzenie przewiduje, że zaliczki sięgną poziomu 85% należnych wartości. Przy czym, przy kalkulacji kwoty zaliczki uwzględniona zostanie powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt potwierdzona administracyjnymi kontrolami, jako spełniająca warunki do przyznania pomocy w ramach odpowiedniego poddziałania lub działania.

Na jakiej podstawie?

W bieżącym roku obowiązywać zaczęła zasada, zgodnie z którą, płatności dla działań obszarowych PROW na lata2014-2020 wypłacane będą w terminie analogicznym do płatności bezpośrednich, czyli od dnia 1 grudnia.
Jednakże państwa członkowskie Unii Europejskiej zyskały możliwość wypłacania zaliczek, jeszcze przed 1 grudnia.
Dotyczy to działań obszarowych w ramach PROW 2014—2020.
Wyjaśnijmy, że w przypadku działań obszarowych objętych PROW 2014—2020 stosuje się odstępstwo od ogólnej zasady, zgodnie z którą wypłata zaliczek  możliwa jest po zakończeniu weryfikacji warunków kwalifikowalności (tj. po zakończeniu kontroli administracyjnych uzupełnionych kontrolami na miejscu). Natomiast zgodnie z odstępstwem, dla działań obszarowych objętych PROW 2014—2020, wypłata zaliczek jest możliwa po przeprowadzeniu kontroli administracyjnych bez konieczności przeprowadzania kontroli na miejscu.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Żródlo: www.gov.pl
Fot. pixabay

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Czasowa rejestracja insektycydu MOSPILAN® 20 SP na mszyce w buraku cukrowym

Na mocy zezwolenia z dnia 27.05.2021 r. wydanego na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przez MRiRW, MOSPILAN® 20 SP uzyskał czasową rejestrację do...

Koła Gospodyń Wiejskich. Senacka Komisja Rolnictwa za zmianami

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosili jedynie 4 poprawki o charakterze porządkowo-legislacyjnym do Ustawy o zmianie ustawy...

Nadeszła bessa. Stawki za zboże w dół

Spodziewany od kilku tygodni spadek notowań na rynku zbóż zawitał na światowe parkiety. Najnowszy raport USDA wpłynął na tendencje cenowe globalnych rynków zbóż. Prognozowana...

Śledź nas

22,324FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły