sobota, 6 marca, 2021

Wypłata zaliczek: kwota 2,54 mld zł na kontach rolników. Co dalej z dopłatami?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W ramach wypłaty zaliczek dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 23 października 2019 r. przekazała ponad 408 tysiącom rolników wpłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, na ogólną kwotę w wysokości: 1,86 mld zł.

Równolegle, Agencja przekazała ponad 298 tysiącom rolników blisko 683 mln zł na wypłaty zaliczek na poczet płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Ponadto, ARiMR planuje, że do końca października przekaże rolnikom ok. 3,66 mld zł w ramach zaliczek z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich.

Przypomnijmy, od 16 października br., po raz czwarty, od początku obowiązywania w Polsce systemu dopłat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prowadzi wypłatę zaliczek na płatności bezpośrednich. Jednocześnie, po raz pierwszy, wypłacane są zaliczki płatności obszarowych PROW.

Terminy i kwoty

Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada 2019 r., a od dnia 2 grudnia br. rozpocznie się realizacja płatności końcowych. Pula środków przeznaczonych w 2019 r. na dopłaty bezpośrednie wynosi ok. 15,2 mld zł, o płatności te ubiega się ok. 1,317 mln rolników.  Z kolei maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW to  ok. 2,86 mld zł, o te płatności wnioskuje ok. 975 tys. rolników.

Charakterystyka dopłat

Tegoroczne zaliczki przekazywane są polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc. stawki, 85 proc – w przypadku płatności PROW.

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych (płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna oraz premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) jest zakończenie kontroli administracyjnej. Natomiast, przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu.

Więcej informacji na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.arimr.gov.pl

-REKLAMA-
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,540SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły