sobota, 6 marca, 2021

Wegetacja trwa. Jak wyglądają plantacje rzepaku?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Mamy ciepłą zimę, brak mrozów, brak śniegu co powoduje, że rośliny nie przerwały swojej wegetacji. Na plantacjach rzepaku można zauważyć, że zaczyna on strzelać w pęd kwiatowy.

Aktualne warunki pogodowe nie pozwalają być już pewnym, że rzepakowi nic nie grozi. Zimy nie widać, jednak występująca słoneczna pogoda w ciągu dnia i przymrozki nocami, które czasami się pojawiają, mogą prowadzić do dużych uszkodzeń roślin rzepaku.

Po wyrwaniu roślin i rozcięciu korzenia zauważyć można również białe przyrosty, co oznacza że rzepak wegetuje i dalej się rozwija.. ale jest głodny. Potrzebne są mu teraz składniki pokarmowe, zwłaszcza azot, którego, zgodnie z obowiązującym prawem nie można jeszcze stosować.

Plantacje należy obserwować i monitorować przebieg wydarzeń. Bardzo ważne będzie nawożenie i dostarczenie roślinom boru. Jeśli taka pogoda będzie się utrzymywać to na wykonanie zabiegów herbicydowych i fungicydowych będzie mało czasu. Obserwować należy również naloty szkodników, którym aktualny przebieg pogody bardzo sprzyja.

 

Zdjęcia przedstawiają rzepak z plantacji w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim.

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,540SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły