niedziela, 7 marca, 2021

Walki z ASF ciąg dalszy..

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Głównymi tematami na spotkaniu, które odbyło się 13 kwietnia br. były związane z występowaniem ASF w kraju oraz realizacja rekomendacji z 12 stycznia br. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i było to 14. posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rafał Romanowski przedstawił dane dotyczące występowania wirusa u dzików. Od początku roku zidentyfikowano ponad 1000 przypadków ASF u dzików, jest to jednoznaczne z tym, że zostało wyeliminowane tyle samo potencjalnych źródeł przenoszenia wirusa. Wiceminister podkreślał, że cały czas trwają akcje poszukiwawcze przy pomocy służb podległych wojewodom, wojska i policji.

Cały czas prowadzone są kontrole, zwłaszcza w gospodarstwach na obszarach, gdzie prowadzony jest program bioasekuracji, a także na innych obszarach, które zostały wyznaczone. Kontrole przeprowadzane są we współpracy z policją, podkreślał Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Działania, które cały czas są prowadzone, dążą do redukcji populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie całego kraju. Również zostały zaktualizowane wieloletnie łowieckie plany hodowlane. Wszystkie zmiany były uzgadniane z marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim.

Jednym z tematów podczas posiedzenia była realizacja rekomendacji dotyczącej zamknięcia przepustów dla zwierzyny dzikiej, które znajdują się wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Zamknięte zostały już przepusty na  A2 i A1  znajdujące się na trasach migracyjnych zwierząt, a obecnie prowadzone są działania związane z zamknięciem przepustów na odcinkach  dróg S7 i S8.

Źródło: www.minrol.gov.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,690SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły