poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Walka z koronawirusem i ASF

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ministrowie rolnictwa chcą stanowczych działań

16 listopada br. odbyła się narada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym tematem narady była trudna sytuacja na rynkach rolnych w czasie pandemii COVID-19, a także zagrożenia związane z ASF.

Zerwanie łańcuchów dostaw

Do najpoważniejszych problemów zaliczono przerwanie łańcuchów dostaw żywności w skutek wprowadzania  kolejnych obostrzeń sanitarnych. Zagrożeniem dla rolnictwa i gospodarki jest też ograniczenie zdolności przerobowych, a nawet całkowite zamknięcie zakładów uboju
i przetwórstwa mięsa oraz zakładów mleczarskich.  Reprezentujący Polskę Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda wskazał, że rozwiązaniem może być utrzymanie lub ponownie zastosowanie rozwiązań  wypracowanych w czasie pierwszej fali kryzysu spowodowanego COVID-19 ze szczególnym naciskiem na  działania zapewniające płynność przepływów handlowych.

Interwencyjny skup i dopłaty? 

Natomiast w przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji na rynkach rolnych konieczne będzie bezzwłoczne wprowadzenie rozwiązań doraźnych takich jak: skup interwencyjny, dopłaty do prywatnego przechowywania i wsparcie finansowe dla producentów rolnych.

Przy okazji Minister Puda poinformował uczestników narady o tym, że w Polsce szczególnie trudna sytuacja dotyczy rynku wieprzowiny, gdzie ceny utrzymują się na poziomie niższym od progu referencyjnego. A rynek ten znajduje się pod silną presją cenową spowodowaną rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Rolnicy utrzymujący świnie na obszarach objętych restrykcjami weterynaryjnymi, oprócz niższych cen oferowanych im przez zakłady mięsne, mają też trudności ze sprzedażą trzody.

Czechy i Polska przeciw ASF 

W odniesieniu do powyższej gałęzi gospodarki, na wniosek Republiki Czech i Polski, ministrowie omówili konieczność podjęcia współpracy i działań, a przede wszystkim  finansowania programów weterynaryjnych w zakresie zwalczania ASF. Inicjatywę tę poparły Niemcy. 
Priorytetem w tej dziedzinie powinna być ochrona gospodarstw prowadzących hodowlę trzody chlewnej poprzez skuteczne środki bioasekuracji, tak aby zapobiec wprowadzaniu ASF do gospodarstw. Natomiast jeśli przypadki ASF odnotowywane są jedynie u dzików, to na takich obszarach powinno się wprowadzić system pomocy dla gospodarstw i firm przetwórczych oraz zredukować ograniczenia w handlu do absolutnego minimum. Polska i Czechy zaapelowały do Komisji Europejskiej o wsparcie dalszych skoordynowanych wysiłków państw członkowskich UE w zwalczaniu ASF. Poprosiły też o złagodzenie obciążeń administracyjnych związanych ze środkami i systemem współfinansowania.

Inicjatywę Czech i Polski, prócz Niemiec, ostatecznie poparły również: Włochy, Słowacja, Estonia, Bułgaria, Litwa, Hiszpania, Słowenia i Grecja.
 
Źródło i foto: MRiRW

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,698FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły