poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

W najbliższych dniach uprawy przejdą jarowizację [POGODA]

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przed nami najbardziej zimowy tydzień od 2 lat. Chociaż do prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozem jednocześnie będzie nam daleko, ale czego spodziewać się po ocieplającym klimacie.

Krótki okres niskich temperatur występujących nawet podczas ciepłych zim jest wystarczający do prawidłowej jarowizacji późno sianych zbóż ozimych, a właśnie zbliżająca zima zapowiada się ciepła. Średnia temperatura dobowa na poziomie -1/1 stopnia Celsjusza wystarczy aby dokonał się proces jarowizacji.

Poniedziałkowy poranek zimny z temperaturą na poziomie -7/-2 stopnie zapowiada się na południu kraju. Zimno -6/-2 stopnie Celsjusza zobaczymy także w centrum. Te najniższe temperatury pojawią się tam, gdzie wystąpią rozpogodzenia, a tych szczególnie dużo nie będzie w tych regionach. Na pozostałym obszarze rozpogodzeń nie będzie nigdzie. Dodatkowo na Podlasiu, północy Lubelszczyzny oraz w rejonie Siedlec i Sokołowa Podlaskiego w nocy poprószy śnieg do 0,5-1,5 cm. W całym kraju możliwe mgły osadzające szadź.

W ciągu dnia na wschód od Wisły temperatura nie przekroczy 0/1 stopnia Celsjusza. Miejscami na wzniesieniach utrzyma się delikatny przymrozek.

Drobny śnieg popada jeszcze na wschodzie Podlasia i północy Lubelszczyzny do godzin południowych. Na zachodzie i wybrzeżu popada przelotny, słaby do 1 mm deszcz ze śniegiem lub śnieg. 

Na słońce możemy liczyć na południu i w centrum, a tuż przed zachodem słońca również na wschodzie.

Wtorek

O poranku mroźno w całym kraju. Od -1 stopnia Celsjusza na zachodzie kraju, poprzez -4/-2 stopnie na pozostałym obszarze. Miejscami na południu i Roztoczu do -7 stopni, a w górach do -10 stopni.

W ciągu dnia na południu, zaś od około południa również na wschodzie i w centrum sporo słońca. Na zachodzie pojawią się opady mżawki i niewielkiego śniegu- nie spadnie więcej jak 1-2 mm. wody. Temperatura w słońcu przejdzie na wschodzie, południu i w centrum na wartości dodatnie. W cieniu odnotujemy przeważnie około -1/0 stopnia Celsjusza. Na zachodzie pod chmurami do 1/3 stopni powyżej zera.

Środa

O poranku sporo pogodnego nieba na wschodzie, południu i w centrum. Dzięki temu temperatura spadnie tutaj do -10/-6 stopni Celsjusza. W kotlinach podgórskich i górskich spadki temperatury sięgną nawet -14/-11 stopni Celsjusza. Cieplej na zachodzie i północy- nie mniej niż -5/-2 stopnie Celsjusza.

W ciągu dnia na wschodzie i południu utrzyma się mróz na poziomie -3/-1 stopnia Celsjusza. W centrum około -2/0 stopni. Na zachodzie i północy delikatna odwilż na poziomie 1/3 stopni powyżej zera.

W ciągu dnia sucho ze sporą ilością słońca w większości kraju.

Czwartek

Nad ranem mroźno w całym kraju. Temperatura spadnie do -8/-4 stopni Celsjusza. Nieco cieplej na północy (Warmia, Pomorze Gdańskie)- (-4/-2 st.C). Możliwe, że w regionach podgórskich już o poranku pojawi się fen i tam lokalnie już około 0.

W ciągu dnia fen w górach ma się nasilać. Dzięki temu w miejscowościach podgórskich poczujemy już 4/7 stopni, ale powyżej zera. Na całym południu odwilż na poziomie 1/4 stopni powyżej zera. Na zachodzie około 1/3 stopni. W centrum i na wschodzie około 0, natomiast od Podlasia po Wzniesienia Mławskie oraz na Kaszubach około -2/0 stopnia Celsjusza w najcieplejszym momencie dnia.

Niestety nadal sucho i bez opadów. Na niebie sporo słońca.

Kolejne dni to duże ocieplenie na południu kraju. Powieje silny wiatr fenowy, który przez całą dobę podtrzyma w regionach podgórskich temperaturę powyżej 5 stopni, niekiedy popołudniami podbijając ją do nawet 11/14 stopni. Na wschodzie, południowym zachodzie i w centrum również ciepło na poziomie 4/10 stopni. Nieco chłodniej od Pomorza Szczecińskiego po Żuławy- około 2/5 stopni.

Niestety nadal bez opadów. Według prognoz grudzień zapisze się ciepło i sucho. Czy to zapowiedź kolejnej suchej wiosny? Listopad w wielu regionach Polski zapisze się jako miesiąc wyjątkowo suchy. 

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,698FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły