Po niezwykle ciepłym dniu, kiedy to termometry na zachodzie i północy pokazywały dwucyfrowe wartości nastanie ciepła jak na normy klimatyczne stycznia noc.

W nocy początkowo pogodnie w całym kraju.  Przed północą nad Pomorze Zachodnie i Ziemię Lubuską dotrze strefa większego zachmurzenia. Do rana chmury frontowe zawędrują nad Gdańsk, Bydgoszcz, Kalisz, Wrocław. Na zachodzie i północy miejscami pokropi. Na pozostałym obszarze chmur stopniowo ma przybywać ale bez opadów.

Temperatura w nocy będzie bardzo urozmaicona. Na szczytach gór solidna odwilż. W Kotlinach górskich mróz do -6/-7 st. Na pozostałym obszarze wschodu i południa kraju około -3/-1 stopnia. Lokalnie na Roztoczu i Rzeszowszczyźnie około 1-2 stopni powyżej zera- w Bieszczadach około 5 stopni na plusie. Około 0 st z przygruntowymi przymrozkami od Podlasia poprzez Łódzkie i Dolny Śląsk- w kotlinach mróz, na szczytach i w pasie oddziaływania halnego na plusie. Wyrównana temperatura będzie na zachodzie i północy, około 4-6 stopni.

Do południa na wschód od Opolszczyzny, Ziemi Łódzkiej, Podlasia pochmurno, lecz bez opadów. Na zachodzie i północy niebo stopniowo będzie się przecierać i tutaj może pojawić się na chwilę słońce. Znacznie więcej rozpogodzeń pojawi się w okolicy Zielonej Góry, Bogatyni, Wrocławia, Leszna. Po godzinie 12/00 chmury na północy i w centrum będą gęstnieć. Nadal pochmurno na wschodzie i południu. Dużo słońca pojawi się na południe od Słubic, Leszna, Opola. Wieczorem w wielu regionach powstawać będą mgły i zamglenia.

Temperatura w regionach z chmurami wyrównana na poziomie 4-6 stopni. Cieplej na słonecznym południowym zachodzie 8-9 stopni, oraz w regionach podgórskich Bieszczad, Tatr i Sudetów 7-10 stopni.

Wiatr z rana umiarkowany, w południe słaby a wieczorem zupełnie bezwietrznie.

Znacznie wzrośnie stężenie szkodliwych związków składających się na smog.

 

Łukasz Sieligowski