sobota, 8 maja, 2021

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w kwietniowej prognozie podniósł o tylko 0,6 mln ton (m/m) globalną produkcję wszystkich zbóż, która szacowana jest teraz na 2,727 mld ton. Niestety (z punktu widzenia konsumentów) oczekiwane spożycie wzrosło aż o 10,1 mln ton, do 2,749 mld ton i przewyższy produkcję. W stosunku do marca szacowane zapasy zbóż na koniec tego sezonu obniżono aż o 8,2 mln ton, do 788,9 mln ton. Oznacza to, że w sezon 2021/22 wejdziemy z niższymi o 2% zapasami ziarna niż przed rokiem.

Prognoza dla rynku kukurydzy (2020/21):

Za pogorszenie światowego bilansu kukurydzy w kwietniowej prognozie odpowiadają Stany Zjednoczone.

Światowa produkcja kukurydzy podniesiona została, w tym miesiącu, o skromne 0,7 mln ton, do 1,137 mld ton. Lekkie cięcie w Argentynie zostało z nawiązką zrekompensowane korektą w górę zbiorów w UE i u mniejszych producentów. Zużycie kukurydzy na świecie podniesiono o 4,4 mln ton, do 1,156 mld ton (znacznie przewyższy produkcję), a oczekiwane zapasy końcowe spadły od marca o 3,8 mln ton, do 283,9 mln ton.

W skali roku globalne zapasy końcowe kukurydzy obniżą się o 6,3% (-19,1 mln ton) i będzie to czwarty z rzędu sezon kurczących się zapasów.

Prognoza dla rynku pszenicy (2020/21):

Rekordowe spożycie pszenicy w Chinach przełoży się na spadek światowych zapasów tego zboża.

Globalna produkcja pszenicy skorygowana została minimalnie w dół (-0,3 mln ton – m/m), do nadal rekordowych 776,5 mln ton. O kolejne 0,3 mln ton obniżone zostały zapasy początkowe, stąd łączna podaż przycięta została o skromne 0,6 mln ton. Podniesiony został prognozowany eksport pszenicy z UE (+Wielka Brytania) i Rosji po 0,5 mln ton, do 27,5 mln ton (UE) i do 39,5 mln ton (Rosja).

Światowa konsumpcja pszenicy podniesiona została do rekordowych 781,0 mln ton i przewyższy produkcję. Za kolejny wzrost spożycia pszenicy (m/m) odpowiadają Chiny, gdzie zużycie paszowe podniesiono o kolejne 5 mln ton, do rekordowych 40 mln ton (pszenica jest tam tańsza od kukurydzy). W konsekwencji oczekiwane zapasy pszenicy na koniec sezonu zredukowano o 5,7 mln (m/m), do 295,5 mln ton.

W skali roku globalne zapasy końcowe pszenicy obniżą się o 1,5% (-4,5 mln ton) w stosunku do rekordowego sezonu 2019/20.

Prognozy dla USA na sezon 2020/21:

Zapasy końcowe kukurydzy zostały obniżone o 3,8 mln ton (bardziej od oczekiwań analityków), do 34,3 mln ton. Jest to konsekwencją większego eksportu i zużycia na paszę oraz bioetanol. W skali roku amerykańskie zapasy kukurydzy obniżą się o 29,6%.

Bilans pszenicy poprawił się nieco w kwietniowej prognozie. Mniejsze, w stosunku do marca, krajowe spożycie przełożyło się na wzrost zapasów pszenicy w USA o 0,4 mln ton, do 23,2 mln ton. Ciągle jednak zapasy w USA będą o 17,2% mniejsze niż na koniec sezonu 2019/20.

Krajowy bilans soi nie zmienił się od marca. Niewielkie cięcie konsumpcji zrekompensowane zostało większym eksportem. Stąd Zapasy amerykańskiej soi pozostawiono na bardzo niskim poziomie 3,3 mln ton (-77,2% licząc rok do roku).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA – prognoza z 09-04-2021

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Niedzielny poranek bezwietrzny na wschód od Wisły [POGODA]

W nocy za sprawą pogodnego nieba na wschodzie kraju będzie zimno. Na Podlasiu temperatura spadnie do -1/0 stopni. Na wschodzie około 0/+1 stopnia, przy...

Firma CLAAS ułatwia zarządzanie danymi

Do opracowania skutecznej strategii nawożenia, ochrony roślin i siewu potrzebne są między innymi dokładne informacje o plonach z ostatnich lat oraz o różnicach w plonowaniu w zależności od strefy pola....

Czy kapryśna wiosna zagraża uprawom w krajach UE?

Zaledwie kilka dni temu zmagaliśmy się z załamaniem pogody. Europejskie kraje zalała fala chłodu, co miało destrukcyjny wpływ na tereny sadownicze. Przymrozki dotknęły m.in....

Śledź nas

21,925FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły