niedziela, 7 marca, 2021

Unijne wsparcie i dzierżawy gruntów

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Temat wsparcia i promocji rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ogólniej: spółdzielczości rolno-produkcyjnej to stały punkt programowej oferty obecnego rządu i kolejnych ministrów rolnictwa. O sprawie w kontekście możliwości pozyskiwania unijnych funduszy mówił Jan Krzysztof Ardanowski. Od koncepcji tej nie odwraca się również Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. Na obecnym etapie – gdy konsultowane są założenia Wspólnej Polityki Rolnej, Nowego Zielonego Ładu i Strategii „Od pola do stołu” sprawa nabiera szczególnego znaczenia. Tym bardziej, że I Filar WPR  zakłada szerokie wsparcie dla gospodarstw rolnych m.in. dla zapewnienia ciągłości łańcuchów żywieniowych. 

RSP jako wielorodzinne gospodarstwa 

W powyższym kontekście narodził się interesujący pomysł by rolniczym spółdzielniom produkcyjnym prowadzonym jako gospodarstwa wielorodzinne, dać możliwość korzystania z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym z tych form wsparcia, które przeznacza się na modernizację gospodarstw. 
Kolejna, pokrewna koncepcja, to umożliwienie dzierżawy gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w warunkach gdy na jednego członka spółdzielni przypada mniej niż (300 ha) łącznie z dzierżawą. 

Wniosek do Ministra Pudy 

I właśnie z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Grzegorza Pudy o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych za gospodarstwa wielorodzinne łącznie realizacją wyżej wymienionych postulatów wystąpił dziś  (22 grudnia r.) Zarząd Krajowych Izb Rolniczych. 

Źródło: KRIR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,690SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły