poniedziałek, 8 marca, 2021

Tempo wzrostów na rynku giełdowym zbóż i oleistych osłabło w końcówce listopada

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Tydzień (23-27.11.2020) przyniósł wyhamowanie trendu wzrostowego po obu stronach Atlantyku. O ile poprzednie trzy tygodnie kończyły się kilkuprocentowymi zwyżkami, to w ostatnim skala wzrostów nie przekroczyła 1%, a unijna kukurydza i rzepak zamknęły notowania na niewielkim minusie.

W listopadzie wyceny giełdowe kompleksu sojowego, kukurydzy, unijnej pszenicy i rzepaku wspinały się na długoterminowe (w USA wieloletnie) maksima. Z grona drożejących kontraktów wyłamała się jedynie amerykańska pszenica, której notowania lekko spadły w stosunku do tych z końca października (przestała być konkurencyjna w eksporcie).

Zmiany okresowe notowań kontraktów giełdowych:

Uwaga ! Najbliższy unijny kontrakt na kukurydzę traci w skali miesiąca, ponieważ odniesieniem była dużo wyżej wyceniana seria kukurydzy na stare zbiory.

Stałym wsparciem wzrostów notowań kukurydzy i soi jest silny popyt na ze strony Chin, gdzie odbudowujące sięstado trzody chlewnej potrzebuje rekordowych ilości pasz.

Tymczasem tegoroczne zbiory amerykańskiej soi i kukurydzy nie były tak dobre jak wcześniej prognozowano.   Deficyt opadów (podobnie jak w USA) przełożył się też na słabsze zbiory zbóż, w tym kukurydzy w UE, ale najmocniej zaszkodził kukurydzy na Ukrainie. Efektem słabszej produkcji i wzrostu konsumpcji będzie dalszy spadek światowych zapasów soi i kukurydzy na koniec obecnego sezonu. Warto pamiętać, że ostatnie prognozy opierają się na wysokim poziomie południowoamerykańskich zbiorów, które są dopiero przed nami. Oznacza to, że pogoda może jeszcze sporo namieszać i jeszcze bardziej pogorszyć sytuację na globalnym rynku. Analitycy zwracają uwagę, że obserwowanemu właśnie zjawisku pogodowemu La Nina towarzyszą zwykle okresy suszy w Ameryce Południowej, ale też na południu Rosji.

Pszenica, której na świecie jest w tym sezonie rekordowo dużo, zyskuje na wartości dzięki wysokim cenom kukurydzy, ale też w obawie, że zły stan upraw ozimych w USA i Rosji (główni, obok UE, eksporterzy tego zboża) może przełożyć się na mniejsze zbiory w 2021 roku. Skala wzrostów notowań pszenicy ograniczona jest przez rosnącą podaż ziarna z doskonałych australijskich zbiorów i kolejne korekty w górę produkcji tego zboża w Rosji.

Obok czynników fundamentalnych (podaż/popyt) korzystnie na notowania zbóż i oleistych wpływa poprawa nastrojów na globalnym rynku akcji i surowców i to mimo trwającej pandemii. W ostatnich tygodniach trzy firmy farmaceutyczne ogłosiły, że niebawem rozpoczną masową produkcję szczepionki na koronawirusa, a pierwsze szczepienia mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Korzysta na tym  mocno ropa naftowa, ponieważ w dającej się przewidzieć przyszłości popyt na surowce powinien powrócić do poziomu sprzed pandemii.

Drożejąca ropa wywindowała ceny olejów roślinnych na 6-8 letnie maksima. Skorzystał na tym unijny i kanadyjski rzepak.

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 27.11.2020):

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,840SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły