poniedziałek, 8 marca, 2021

Sytuacja na giełdowym rynku zbóż i rzepaku 

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Giełda Euronext-Paryż (Matif)

KUKURYDZA – Od początku tygodnia w notowaniach kukurydzy utrzymuje się trend boczny wokół poziomu 180 eur/t. Ceny kukurydzy powróciły do poziomów z przełomu roku, po tym jak w pierwszym tygodniu stycznia wspięły się na czteromiesięczny szczyt ok/183 eur/t.

PSZENICA – W notowaniach tego zboża widoczne są lekkie spadki od początku tygodnia. Poziom 203 eur/t jest na razie trudny do przebicia (wsparcie techniczne). Tydzień wcześniej notowania pszenicy wybiły się nawet do 207 eur/t. Eksport unijnej pszenicy praktycznie zamarł na początku roku, hamując wzrost notowań kontraktów futures.

RZEPAK – Wyceny kontraktu rosną powoli, ale systematycznie od początku roku. Warto jednak pamiętać, że jeszcze w Sylwestra notowania nasion rzepaku spadły w ciągu dnia poniżej 360 eur/t i były najniższe od sześciu miesięcy. W ostatnich dniach zwyżki wyhamowały, gdy notowania zbliżyły się do poziomu 370 eur/t.

Warto zauważyć, że obecne poziomy notowań unijnych kontraktów na zboża są o 20-30% wyższe niż rok temu, a rzepak jest o 7% droższy niż w połowie stycznia 2018 roku.

Ceny średnie w krajowych podmiotach skupwych – według MRiRW / zmiana tygodniowa:

(tydzień kończący się 13 stycznia)

 • Pszenica konsumpcyjna: 849 zł/t / -2 zł/t;

 • Pszenica paszowa: 811 zł/t / -35 zł/t;

 • Żyto konsumpcyjne: 713 zł/t / -2 zł/t;

 • Żyto paszowe: 712 zł/t / -3 zł/t;

 • Jęczmień konsumpcyjny: 777 zł/t / bark danych;

 • Jęczmień paszowy: 822 zł/t / +1 zł/t;

 • Jęczmień browarniany: 837 zł/t / -60 zł/t;

 • Kukurydza: 727 zł/t / -25 zł/t;

 • Owies konsumpcyjny: 787 zł/t / brak danych;

 • Owies paszowy: 717 zł/t / +23 zł/t;

 • Pszenżyto: 778 zł/t /-10 zł/t

 • Rzepak: 1667 zł/t (+18 zł/t w ciągu tygodnia):

ROPA – Na początku października ubiegłego roku ceny ropy Brent przekroczyły 85 usd/baryłkę, po dwóch miesiącach wzrostów. Ostatni kwartał 2018 roku przyniósł gwałtowne spadki na tym rynku, a przecena sięgnęła nawet 40% i sprowadziła notowania w pobliże 50 usd/baryłkę. Rosnące wydobycie w USA i wojna handlowa między Stanami Zjednoczonym i Chinami odpowiadały za spadki. Ceny ropy wybiły w górę aż o 20% (ok. 10 usd/baryłkę) w pierwszej dekadzie stycznia tego roku w wyniku cięcia produkcji przez kraje OPEC i Rosję. Ostatni tydzień przyniósł stabilizację notowań w okolicy 60 usd/baryłkę. Nadzieję na wyhamowanie trendu zwyżkowego daje silny wzrost wydobycia ropy w USA (ostatni tydzień) do rekordowych 11,9 mln baryłek dziennie, po kilku tygodniach stabilizacji.

Autor: Andrzej Bąk

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły