niedziela, 28 lutego, 2021

Stan upraw na świecie nie jest zadowalający – przegląd tygodnia na światowych rynkach

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Co znajdziesz w artykule?

W minionym tygodniu opublikowano kilka raportów dotyczących przezimowania upraw oraz stanu zasiewów. Znacznie gorzej niż w ubiegłym roku została oceniona pszenica we Francji.  FranceAgriMer oszacował, że 79% upraw znajduje się w bardo dobrej bądź dobrej kondycji, natomiast w ubiegłym roku było to aż 91 % pszenicy. Także nie we wszystkich stanach USA pszenica wygląda dobrze. Największe straty odnotowano w Kansas, Oklahomie i Texasie, gdzie o około  25% pszenicy względem ubiegłego roku jest w dobrej bądź bardzo dobrej kondycji i o około 10% mniej w Arkansas, Luizjanie i Missisipi. Bolączką farmerów w tym roku jest wysoka wilgotność gleby wpływająca na niski stan zasiewów. Dotychczas we Francji jęczmień jary zasiano w około 38% przeznaczonych pod tą roślinę pól w stosunku do ponad 70% w ubiegłym roku.

Pszenica

Mimo napływu pozytywnych dla cen informacji, miniony tydzień zakończył się spadkami o 2,4% w Chicago, natomiast w Paryżu nie odnotowano znaczących zmian ceny i tydzień zakończył się na poziomie 163,75 €/t. Na cenach cały czas ciążą wysokie zapasy tego ziarna. W najbliższym czasie może wystąpić niewielka korekta cen.

Kukurydza

Kukurydza najbardziej zwyżkowała w piątek po publikacji USDA, z której wynika, że zasiewy kukurydzy w USA mają spaść o 2%, a  soi o 1%.  Korzystne dane spowodowały wzrost ceny na CBOT o 2% i na MATIF  1%.  Tydzień w Europie został zakończony na poziomie 164,5 €/t.

Rzepak

Sytuacja na tym rynku od dłuższego czasu wygląda mało obiecująco. W ostatnim czasie oczy są zwrócone na Polskę, a chodzi dokładnie o kondycję roślin po ostatniej fali mrozów, która znacznie pogorszyła się i już wiadomo, że niektóre plantacje będą likwidowane. W ostatnich dniach cena nie uległa zmianie i na koniec tygodnia wynosi 348,25 €/t.

Ropa i waluty

W najbliższym tygodniu możemy spodziewać się przeceny rzędu 2 – 4 $ za baryłkę. Wszystko zależy od napływających z rynku wiadomości. OPEC może w najbliższym czasie ponownie chcieć wpłynąć na wydobycie. Ponadto światowa gospodarka potrzebuje więcej surowców energetycznych, jednak będzie to też stymulowało wydobycie ropy w USA. W ostatnim tygodniu wzrosły zapasy tego surowca w USA. Waluty zakończyły tydzień na praktycznie niezmienionych poziomach: € 4,21 zł, $ 3,42, a EURUSD na poziomie 1,23.

-REKLAMA-
Poprzedni artykułŻyczenia Wielkanocne
Następny artykułT1 w zbożach bez kompromisów

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,205FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły