W minioną sobotę 6.01 odbyło się spotkanie opłatkowe Klubu Dobrego Rolnika w Strzelnie (woj. kujawsko – pomorskie). To pierwsze w Nowym Roku spotkanie Klubu przebiegło w świątecznej atmosferze skupiając okolicznych rolników i rolniczki. Wspólne kolędowanie oraz składanie życzeń nadało zebraniu rodzinnego charakteru. Zaproszeni z tej okazji goście reprezentowali władze lokalne i byli to: Ewa Kozanecka posłanka na Sejm RP, Ewaryst Matczak burmistrz Strzelna, Tomasz Barczak starosta powiatu mogileńskiego a także Ryszard Kierzek prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej oraz Waldemar Krzewina prezes Banku Spółdzielczego w Kruszwicy.

Spotkaniu przewodniczył stojący na czele KDR dr Ryszard Stanek oraz proboszcz strzeleńskiej parafii ks. kanonik Otton Szymków, który od początku istnienia Klubu użycza członkom miejsca spotkań – sali Muzeum przy Ośrodku Kultury Ottona i Bolesława wchodzącym w skład zabudowań parafialnych.

Sobotnie zebranie stało się idealną okazją do podsumowania minionego roku oraz wskazania planów i celów na kolejne miesiące. Między uczestnikami wywiązała się ożywiona debata dotycząca aktualnych problemów lokalnego jak i krajowego rynku rolniczego. Jednym z podjętych tematów był problem wirusa ASF, który w ostatnim czasie przekroczył barierę Wisły i stanowi kluczowe zagrożenie dla producentów trzody chlewnej w woj. kujawsko – pomorskim oraz wielkopolskim. Są to bowiem dwa największe ośrodki produkcji trzody w kraju. Nie zapomniano także o sierpniowych nawałnicach, które szczególnie dotknęły powiat żniński. W tym kontekście rozwinęła się dyskusja konieczności wparcia ochotniczych straży pożarnych podkreślając szczególną rolę strażaków ochotników w likwidacji poniesionych w wyniku burzy szkód. Wskazano także na potrzebę dialogu oraz współpracy między rolnikami i reprezentantami lokalnych władz.

Klub Dobrego Rolnika w Strzelnie swoją działalność rozpoczął w 2000 roku jako kontynuacja edukatorskiej misji Prymasowskiego Uniwersytetu Ludowego. Celem KDR jest rozpowszechnianie wśród społeczności rolniczej wiedzy związanej z naturalnymi metodami uprawy i nawożenia zapraszając na spotkania specjalistów ze znanych uczelni rolniczych w kraju. |BR