wtorek, 2 marca, 2021

Seria pożarów w Brudzicach. Kim jest sprawca?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Seria pięciu następujących po sobie pożarów od kilkunastu dni elektryzuje mieszkańców wsi Brudzice w gminie Lgota Wielka w powiecie radomszczańskim w województwie łódzkim. To sprawa o tyle niepokojąca, że strażacy badając przyczyny zdarzeń wskazywali na celowe podpalenia. Natomiast mieszkańcy niepokoją się brakiem ustaleń w kwestii sprawcy.

 Stodoła i poparzona właścicielka

Do ostatnich dwóch pożarów w Brudzicach doszło w niedzielę 15 listopada br. Tego dnia w godzinach porannych spłonęła tam sterta gałęzi na polu, a po południu paliła się stodoła. W tym drugim przypadku ogień strawił cały budynek oraz znajdujące się w nim maszyny rolnicze i słomę. Straty materialne oszacowano na 100 tys. złotych. Natomiast poważnych poparzeń twarzy doznała 73-letnia właścicielka budynku.

Spłonęła kolejna stodoła

Wcześniej, w środę 11 listopada br., strażacy z OSP Lgota Wielka i okolicznych jednostek gasili pożar nieużytkowanego budynku w Brudzicach. Była to także stodoła. Ogniem zajął się tapczan znajdujący się wewnątrz obiektu, ściany oraz pokrycie budynku. Konstrukcja stodoły spłonęła w 30 procentach. Spalił się także dach. Strażacy ugasili pożar i zabezpieczyli sąsiadujące budynki. Straty oszacowano na 3 tys. zł. Na miejscu działało 5 zastępów straży, akcja trwała około godziny. Jak ustalili wówczas strażacy, przyczyną pożaru było podpalenie dokonane przez nieustaloną osobę wewnątrz budynku.

Spalił się dawny sklep

Tydzień wcześniej, w nocy z 4 na 5 listopada br., w Brudzicach doszło do pożaru nieużytkowanegodrewnianego budynku. Pożar gasili strażacy z Radomska i okolicznych jednostek OSP. Tym razem płonął budynek w którym kiedyś znajdował się sklep. Zgłoszenie o pożarze straż otrzymała po północy. Obiekt spłonął doszczętnie z całym wyposażeniem, m. in. starą ladą, krzesłami. Straty oszacowano na 10 tys. zł.  Jak ustalili strażacy i policja przyczyną pożaru było podpalenie przez nieustaloną osobę.

Pożar i wybuch butli z acetylenem

Pierwszy z serii pożarów Brudzicach wybuchł natomiast w czwartek, 29 października, ok. godz. 21:48. Wtedy to strażacy z Radomska otrzymali zgłoszenie o pożarze w budynku gospodarczym w Brudzicach przy ul. Radomszczańskiej (gm. Lgota Wielka).

W chwili dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży, pożarem objęty był cały budynek o wymiarach ok. 10 x 24 m. Był to obiekt wolnostojący dlatego nie było zagrożenia dla innych obiektów. W budynku znajdowały się m.in. maszyny rolnicze, samochód ciężarowy, przyczepa oraz inny drobniejszy sprzęt, które uległy spaleniu wraz z obiektem. W budynku przechowywano również butle z acetylenem. Jedna z nich eksplodowała w trakcie pożaru. Strażacy, oprócz gaszenia pożaru, musieli zatem zabezpieczyć drugą butlę z acetylenem poprzez schładzanie jej wodą i umieszczenie jej w zbiorniku brezentowym z wodą. Straty w skutek pożaru oszacowano na ok. 190 tys. zł. Działania zakończono po godzinie 1.00 w nocy. I choć wówczas wstępnie nie wykluczono, że przyczyną powstania pożaru mogła być awaria instalacji elektrycznej pojazdu garażowanego w budynku, to obecnie zdarzenie to łączy się z serią późniejszych stwierdzonych podpaleń.


Źródła: Portal Radomsko24, Profil OSP Lgota Wielka FB
Foto: Profil OSP Lgota Wielka FB

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,235FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły