wtorek, 13 kwietnia, 2021

Rynek wieprzowiny. Skąd obniżki w polskich rzeźniach?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

To kolejny tydzień kiedy cena tuczników na niemieckiej giełdzie utrzymuje się na poziomie 1,50 euro za kilogram półtuszy. W przeliczeniu na krajową walutę niemieckie tuczniki w dniu 12.03 kosztowały 6,77 zł za kilogram wbc. W najbliższych dniach nie należy oczekiwać zmian ze względu na zbliżający się okres świąteczny, który charakteryzuje się bezruchem cenowym w punktach skupujących. W kraju natomiast zawitały obniżki. Ubojnie uzupełniły zapasy na okres świąteczny, na rynku pojawiły się świnie ze wstawień noworocznych a gwoździem do trumny okazał się twardy lockdown i nowe ogniska ASF. Szansy na powrót do wyższych cen należy wypatrywać w sezonie grillowym.

Polska

W dniach 14-21.03.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 5,43 zł/kg, wobec 5,26 zł/kg w poprzednim tygodniu. Żywiec ten był o 25,6% droższy niż przed miesiącem, ale o 16% tańszy niż przed rokiem. W rozpatrywanym tygodniucena sprzedaży półtusz wieprzowych uległa zmianie i wynosiła 8,19 zł/kg, o 4,5% więcej w odniesieniu do ostatniego notowania. Cena półtusz była o 12,7% niższa niż przed rokiem. 

UE

W dniach  07-14.03.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 155,19 EUR/100 kg (+3,6 %) masy poubojowej schłodzonej.

Największy tygodniowy wzrost odnotowano na Litwie- 159,81 EUR (+8%). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 154,70 EUR/100 kg względem 150,60 EUR/100 kg z ubiegłego tygodnia.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 4 Ceny sprzedaży półtusz wieprzowych – na rynek wspólnotowy:  

źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,712FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły