piątek, 18 czerwca, 2021

Rynek trzody chlewnej. Ceny ani drgną

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Bez zmian minął kolejny tydzień na rynku trzody chlewnej. Cena na niemieckiej giełdzie VEZG utrzymuje się na poziomie 1,42 €/kg (wbc). W kraju sytuacja również bez zmian. Cena tuczników w wadze żywej wynosi średnio 4,65 zł/kg a za kl. E kształtuje się na poziomie około 6,25 zł/kg. Coraz większy niepokój rodzi się wśród hodowców, których działalność gospodarcza jest na skraju opłacalności. Większość z nich wstrzymuje się ze sprzedażą oczekując impulsów do wzrostu stawek. Wysoce prawdopodobne jest, że w nadchodzących tygodniach doświadczymy ożywienia cen w skupach w związku ze ze spodziewaną mniejszą podażą świń.

Zdaniem Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem, odmrażanie turystyki oraz opóźniony efekt sezonu grillowego może pobudzić popyt na wieprzowinę.

Polska

Miniony tydzień charakteryzował się ku zaskoczeniu wzrostem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 25-02.05.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 5,03 zł/kg, 18 gr mniej niż w zeszłym tygodniu. W rozpatrywanym tygodniu cena sprzedaży półtusz wieprzowych uległa zmianie i wynosiła 7,30 zł/kg, o 3,1% mniej w odniesieniu do ostatniego notowania. Cena półtusz była o 16,6% niższa niż przed rokiem. 

UE

W dniach  25.04-02.05.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 154,45 EUR/100 kg (-1,3 %) masy poubojowej schłodzonej.

 W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 144,75 EUR/100 kg względem 149,97 EUR/100 kg z ubiegłego tygodnia.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

Tab. 2 Ceny sprzedaży półtusz wieprzowych – na rynek wspólnotowy:  

źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły