Wbrew wielu pesymistycznym wizjom dotyczącym sytuacji w branży drobiarskiej w kraju w kontekście ptasiej grypy, ze Świata do Polski płyną też pozytywne sygnały.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Kuwejcie, w dniu 8 kwietnia, władze Kuwejtu podjęły decyzję o zniesieniu, od dnia 30 marca 2020 r. zakazu wwozu do tego państwa mięsa drobiowego pochodzącego od wszystkich gatunków drobiu oraz produktów pochodnych, w tym jaj/produktów jajecznych (świeżych, chłodzonych, mrożonych, przetworzonych termicznie).
Jednocześnie należy zauważyć, że na terytorium Polski niektóre administracyjne obszary nadal objęte są restrykcjami w związku z ostatnimi ogniskami HPAI (obszar zapowietrzony i zagrożony), zgodnie z decyzją wykonawczą (UE) 2020/47 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w niektórych państwach członkowskich (najnowsza zmiana załącznika – decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/504 z dnia 6 kwietnia 2020 r.). Powyższe należy mieć na uwadze przy certyfikacji produktów eksportowanych z Polski do Kuwejtu.
Światełko nadziei…
Nie mniej jednak, powyższa informacja może być przesłanką dla wszystkich polskich hodowców drobiu, ku wnioskowi że rygorystyczne stosowanie zasad bioasekuracji oraz krajowych norm sanitarnych wdrażanych przez GIW, prowadzi do poprawy sytuacji do tego stopnia, że władze Państw zainteresowanych odbiorem polskiego drobiu zmieniają swe restrykcyjne decyzje.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: Pixabay