niedziela, 28 lutego, 2021

Rozdzielono już ponad 75 milionów złotych

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie podsumowała bieżący stan wdrażania “Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

Ponad 66 tysięcy dawek wapna

Zgodnie z danymi zebranymi przez warszawską KSCh-R, w 2019 roku liczba wydanych zalecanych dawek wapna wyniosła 40 tysięcy 233 i obejmowała powierzchnię 413 tys. 888 ha. Natomiast do grudnia w 2020 r. wartości te wyniosły odpowiednio 25 tys. 785 i 347 tys. 661.

Pod względem finansów, w 2019 roku wnioskowana kwota dofinansowania wynosiła 29 mln zł, a w 2020 przekroczyła 46 mln zł.

Ponad 75 milionów złotych 

Od rozpoczęcia realizacji programu, podległe stołecznej instytucji, okręgowe stacje chemiczno-rolnicze przekazały do placówek Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (instytucja wdrażająca finansowanie wsparcia), ponad 20 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 75 mln zł. A to już blisko jedna czwarta całościowej kwoty przeznaczonej na realizację programu, który potrwa jeszcze 3 lata. Powyższa proporcja każe jednak mieć nadzieję, że środków nie zabraknie.

Kto może się ubiegać? 

O wsparcie mogą się ubiegać posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha. Warunkiem jest wykonanie badania odczynu gleby, które należy przeprowadzić raz na 4 lata. Próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha. W następnej kolejności, na podstawie badania odczynu gleby dla gleb o pH poniżej lub równemu 5,5, OSCh-R wydaje opinię (zalecenie) nawozowe.

Kwoty dofinansowania 

Kwoty dofinansowania przedsięwzięcia wynoszą odpowiednio:

• do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,

• do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,

• do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Kto przyjmuje wnioski?

Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej może być udzielane nie częściej niż raz na 4 lata. Wnioski o dofinansowanie można składać w OSCh-R . Wzór wniosku i wymagane dokumenty dostępne są na stronie Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. 

Źródło: KSCh-R w Warszawie 
Foto: Wikipedia 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,204FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły