niedziela, 28 lutego, 2021

Ropa tanieje, ale ceny paliw wciąż rosną…

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Początek września przyniósł kontynuację powolnych wzrostów cen na krajowych stacjach paliw. Powodem jednak nie jest droga ropa, ale rosnące marże detaliczne. Jednocześnie pogłębiają się różnice w cenie między najtańszymi i najdroższymi stacjami paliw. Ponownie warto tankować na stacjach zlokalizowanych najczęściej przy centrach handlowych, gdzie zapłacimy o kilkadziesiąt groszy mniej w stosunku do publikowanych niżej cen średnich. 

W połowie 36-go tygodnia 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,45 zł/l, a za ON 4,39 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia wymienione paliwa podrożały o 1 grosz na litrze, a ich ceny są najwyższe od marca tego roku. Nadal jednak obecne poziomy cen tych paliw są o 55 groszy na litrze niższe niż przed rokiem. Wyjątkowo stabilne pozostają ceny LPG. Już od dwóch miesięcy cena średnia autogazu pozostaje na niezmienionym poziomi 1,99 zł/l.

Światowe ceny ropy spadły w ostatnich dniach do poziomu z lipca tego roku. Jednoczesne osłabienie złotego do dolara osłabiło nieco wpływ tańszej ropy na ceny hurtowe paliw. PKN Orlen w ostatnim tygodniu (26.08 – 02.09.2020) obniżył o prawie 4 grosze na litrze cenę Pb95 i o 2 grosze cenę diesla.

Ceny średnie paliw w detalu: 02-09-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,79 zł/l (+5 gr/l);
• Pb95: 4,45 zł/l (+1 gr/l);

• ON: 4,39 zł/l (+1 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l (0 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy:

Strona popytowa budzi coraz większe obawy inwestorów na giełdowym rynku ropy. Globalna pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a epidemiolodzy zapowiadają II jej fazę w krajach, gdzie nastąpiło wygaszenie choroby. Wprawdzie niewielu przewiduje, że rządy ponownie w panice pozamykają całe gałęzie gospodarki, to jednak powrót wielu ograniczeń jest realny i zapewne przełoży się na mniejszą konsumpcję ropy. Zachęca to inwestorów spekulacyjnych do sprzedaży kontraktów na ropę. W konsekwencji notowania surowca zaczęły spadać w ostatnich dniach. Ropa WTI zbliża się teraz do 41 usd/b, a cena ropy Brent do 43,5 usd/b. W obu przypadkach notowania są najniższe od lipca tego roku.

Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (03-09-2020):

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 2-września 2020) przyniósł blisko 4-groszowy spadek ceny Pb95 i ponad 2-groszowy spadek ceny oleju napędowego.

Dwa podstawowe paliwa na stacjach jednak drożały minimalnie, dzięki czemu ich marże (średnie) ze sprzedaży osiągnęły wysoki poziom – kilkunastu groszy na litrze benzyny 95 i 30-groszowy w przypadku oleju napędowego.

W połowie 36-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do 17 gr/l (z 13 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrosła z 27 gr/l (tydzień wcześniej) do 30 gr/l.

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017: 17 groszy,
  • 2018: 20 groszy,
  • 2019: 18 groszy,
  • 2020: 24 grosze, a w 35 tygodniu tego roku marża wyniosła 13 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017: 13 groszy,
  • 2018: 9 groszy,
  • 2019: 10 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w tygodniu 35 marża wyniosła 27 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Ceny hurtowe diesla utrzymują się poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchar

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,215FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły