piątek, 18 czerwca, 2021

Rekordowa locha – 23 sutki funkcjonalne!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Locha genetyki CHOICE oceniana jest przede wszystkim na podstawie plenności gospodarczej, czyli liczby odchowanych prosiąt oraz liczby sutków funkcjonalnych, które są gwarantem jej możliwości w kwestii wyżywienia miotu. Średnia ilość sutków funkcjonalnych, niezależnie do dostawcy genetyki, to aktualnie 14-15 szt. Wychodowana w Brazylii locha genetyki CHOICE z 23 sutkami funkcjonalnymi, ustanowiła właśnie nieoficjalny branżowy rekord!

Hodowla trzody chlewnej, podobnie jak każda inna branża, musi maksymalizować efektywność produkcji, aby generować zyski. Dlatego tak ważne jest, aby lochy posiadały określone cechy, które dadzą pewność i bezpieczeństwo produkcyjne dla hodowcy.

Światowe standardy efektywności produkcyjnej rozwijają się w niezwykle szybkim tempie, czego wynikiem są lochy charakteryzujące się wysoką plennością. Jednakże, aby utrzymać rentowność, należy zwrócić uwagę na możliwości samodzielnego wykarmienia wszystkich urodzonych przez lochę prosiąt. Jeśli nie będzie miała odpowiedniej liczby sutków funkcjonalnych lub jej warunki fizyczne i macierzyńskie nie będą dopasowane do plenności, hodowca będzie musiał „dokładać” do dokarmiania prosiąt, co łączy się z dodatkowymi kosztami.

Przykładem zrównoważonej genetyki jest locha CG36, jedna z najpopularniejszych loch na polskim rynku. Locha odznacza się wysoką średnią liczby urodzonych prosiąt – 16 sztuk, ale przy >16 sutkach funkcyjnych, jest w stanie spokojnie zaspokoić potrzeby żywieniowe całego miotu.

Ostatnie dni pokazują jednak, że genetyka CHOICE ma jeszcze większe możliwości. CHOICE Brasil, brazylijski oddział producenta, udostępnił oficjalnie informację o loszce wyhodowanej na jednej z tamtejszych ferm, u której odnotowano aż 23 sutki funkcyjne!

– CG36 od wielu lat wyznacza standardy efektywności produkcyjnej na rynku światowej hodowli. – komentuje osiągnięcie Stanisław Niemyjski, prezes zarządu CHOICE Polska. – Nie akceptujemy sytuacji, w której locha rodzi więcej prosiąt niż posiada sutków funkcjonalnych. Uważamy, że zrównoważona hodowla powinna gwarantować równowagę pomiędzy tymi cechami. A proces selekcji, choć wolniejszy, będzie bardziej kompleksowy – podsumowuje prezes CHOICE Polska.

Lochy CG36 stanowią idealne połączenie wytrzymałości i jakości macierzyńskiej. Zarówno lochy, jak i ich prosięta posiadają doskonałe zdolności adaptacyjne do różnych warunków chowu, dlatego mogą być chowane na różnych kontynentach i w odmiennym środowisku. Szybkie wyproszenia, bezobsługowa hodowla i wyjątkowa produktywność to inne ich zalety. CG36 to ponadto lochy o najniższym poborze paszy w roku w przeliczeniu na statystycznie odsadzone prosię (36,8kg) i nr 1 w zakresie przeżywalności prosiąt przed odsadzeniem.

Źródło: informacja prasowa

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Fluorescencyjne ziemniaki, które sygnalizują stres w roślinie

Czy da się wykryć stres u rośliny nie uszkadzając jej? Jak się okazuje istnieje taka możliwość. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa, Żywności i Środowiska...

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły