poniedziałek, 1 marca, 2021

Przedłużony i podwyższony zasiłek chorobowy dla rolników?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło konsultacje społeczne nad projektem rozporządzenia w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. W projekcie uwzględniono sytuację związaną z pandemią COVID-19. 

Podwyżka do 15 zł za dzień?

Projekt zakłada podwyższenie wysokości zasiłku chorobowego z 10 zł do 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy, która potrwa nie dłużej niż 14 dni. Jednak pod warunkiem, że niezdolność ta spowodowana jest  zakażeniem Covid-19.  W uzasadnieniu projektu rozporządzenia zapisano, że podwyższenie stawki w istotny sposób ma się przyczynić do zapobiegania szerzeniu pandemii koronawirusa. Objawy ww. kategorii chorób, szybka diagnoza lekarska i zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy spowoduje izolację osób chorych, a tym samym spowolni rozprzestrzenianie się choroby COVID-19.

Opinia Rady Ubezpieczenia

Na obecnym etapie projekt rozporządzenia został skierowany do opiniowania przez Radę Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Natomiast obciążenia dla publicznego budżetu  związane z finansowaniem nowych regulacji prawnych  oszacowano i ujęto w planach finansowych Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Jak informuje MRiRW , przy założeniu, że każdy ubezpieczony czyli ponad 1,2 mln osób, skorzysta ze zwolnienia lekarskiego trwającego maksymalnie 14 dni to planowana liczba dni zasiłkowych wyniesie 17 080 000. A to  przy stawce 15 zł za jeden dzień zasiłkowy sprawi, że ogólna wartość świadczeń z tego tytułu wyniesie 256 200 000 zł.
Dodajmy, że dotychczasowe przepisy umożliwiające otrzymanie zasiłku wygasają 4 września 2020 r.

Źródło: MRiRW

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły