czwartek, 21 stycznia, 2021

Prezydenckie weto dla lasów przy Ministerstwie Rolnictwa

-REKLAMA-

Prezydent RP Andrzej Duda skorzystał dziś (8 stycznia br.), z przynależnych mu praw i zawetował przygotowaną przez Rząd nowelizację Ustawy o działach administracji rządowej. Nowelizacja przewidywała m.in. przejście Lasów Państwowych spod nadzoru Ministerstwa Środowiska pod egidę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Zmiana przeciw tradycji?

Kancelaria Prezydenta RP w oficjalnym komunikacie poinformowała o tym, że w kontekście troski o ochronę przyrody i lasów w Polsce, wątpliwości Prezydenta RP budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko – nowego działu leśnictwo i łowiectwo. W opinii Głowy Państwa odpowiedzialność Ministra Środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję. Podczas prac parlamentarnych nad ustawą, zdaniem Prezydenta, nie padły też argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą. Prezydent zasugerował więc, że temat ten powinien być przedmiotem ponownej i szerokiej debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.

Inne przyczyny weta 

Dodajmy, że kolejną zmianą budzącą poważne wątpliwości Prezydenta Dudy jest nowelizacja ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, która przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej. Prezydent RP nie zgodził się także z tym, że przesyłając nowelizację Ustawy o działach administracji rządowej zbyt późno, de facto pozbawiono go konstytucyjnych uprawnień do podjęcia decyzji o wecie w ciągu 21 dni.  

Możliwe warianty wydarzeń

Na obecnym etapie, zgodnie z Konstytucją, jeśli Prezydent zawetuje ustawę, trafia ona ponownie do Sejmu RP. Sejm może odrzucić prezydenckie weto, raz jeszcze uchwalając ustawę, tym razem jednak większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W takiej sytuacji prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Możliwa jest też zmiana projektu nowelizacji przez sam Rząd. Wtedy projekt w nowym brzmieniu przejdzie ponowną drogę przez Sejm i Senat na biurko Prezydenta. 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jakie nowości w odmianach ziemniaka?

19 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter...

Koszty i nieefektywne wsparcie

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie...

Nadal wyjątkowo ciepło i jeszcze sucho [POGODA]

Podlasie, Mazury, Warmia, południe, wschód, północ, centrum Mazowsza, Lubelskie, Góry Świętokrzyskie, wschód Małopolski i zachód Podkarpacia- tutaj w nocy pojawią się przymrozki do -5/-2...

Śledź nas

20,668FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły