poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Prezydenckie weto dla lasów przy Ministerstwie Rolnictwa

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Prezydent RP Andrzej Duda skorzystał dziś (8 stycznia br.), z przynależnych mu praw i zawetował przygotowaną przez Rząd nowelizację Ustawy o działach administracji rządowej. Nowelizacja przewidywała m.in. przejście Lasów Państwowych spod nadzoru Ministerstwa Środowiska pod egidę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Zmiana przeciw tradycji?

Kancelaria Prezydenta RP w oficjalnym komunikacie poinformowała o tym, że w kontekście troski o ochronę przyrody i lasów w Polsce, wątpliwości Prezydenta RP budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko – nowego działu leśnictwo i łowiectwo. W opinii Głowy Państwa odpowiedzialność Ministra Środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję. Podczas prac parlamentarnych nad ustawą, zdaniem Prezydenta, nie padły też argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą. Prezydent zasugerował więc, że temat ten powinien być przedmiotem ponownej i szerokiej debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.

Inne przyczyny weta 

Dodajmy, że kolejną zmianą budzącą poważne wątpliwości Prezydenta Dudy jest nowelizacja ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, która przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej. Prezydent RP nie zgodził się także z tym, że przesyłając nowelizację Ustawy o działach administracji rządowej zbyt późno, de facto pozbawiono go konstytucyjnych uprawnień do podjęcia decyzji o wecie w ciągu 21 dni.  

Możliwe warianty wydarzeń

Na obecnym etapie, zgodnie z Konstytucją, jeśli Prezydent zawetuje ustawę, trafia ona ponownie do Sejmu RP. Sejm może odrzucić prezydenckie weto, raz jeszcze uchwalając ustawę, tym razem jednak większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W takiej sytuacji prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Możliwa jest też zmiana projektu nowelizacji przez sam Rząd. Wtedy projekt w nowym brzmieniu przejdzie ponowną drogę przez Sejm i Senat na biurko Prezydenta. 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,700FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły